Ana Sayfa / Ağız ve Diş Sağlığı / Kanamalı Ağız İçi İltihabı

Kanamalı Ağız İçi İltihabı

Değerlendir

Kanamalı ağız içi iltihabı bir çok sistemik hastalığın belirtisi olabildiği gibi, diş etlerindeki harabiyete bağlı olarak da ağız içinde kanama meydana gelebilir. Diş etleri ne bağlı kanamaların tedavisi diş hekimi tarafından yapılır.

Ağız mukozasındaki iltihaba bağlı bu kanamaların ağız içi dokulardan kaynaklanmadığı ve sistemik hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıktığı durumlar vardır. Aşağıdaki durumlarda kanamaların birincil sebebi ağız içindeki dokular değildir. Şu hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

  • Pıhtılaşma bozuklukları
  • Karaciğer hastalıkları
  • Kalp damar hastalıkları
  • Zehirlenmeler
  • Vitamin eksiklikleri (Niasin ve C vitamini eksikliği)

Yukarıdaki vücudun genelini etkileyen hastalıkların bir belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bunların dışında; akut lösemi, B12 vitamini eksikliğine bağlı kansızlık, sıtma, tifo gibi hastalıklarda da sıklıkla görülebilir.

Tabi ki bunun dışında ağız dokusu ile alakalı durumlarda söz konusudur. Diş eti hastalıkları, diş apseleri, diş çürükleri, diş eti çekilmesi bu sorunlara neden olabilmektedir.

Tedavisi

Koyulacak teşhise göre tedaviye yön verilir. Diş ve diş eti dokularına bağlı kanamalar yani periodontitis sebebi ile oluşan kanamalar profesyonel bir diş hekimi muayenesi neticesinde ortaya çıkar ve diş taşı temizliği, küretaj veya flap operasyonu gibi tedaviler ile tedaviye yön verilir. Vücudun genelini etkileyen yukarıdaki hastalıklardan hastalıklardan kaynaklanıyor ise, ağız içi kanamanın birincil sebebi tedavi edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Diş İmplant Uygulamaları ve Fiyatları başlıklı makalemizde Diş İmplant Fiyatları, Diş İmplant Ücretleri ve Diş İmplantı Fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Haber

2019 Diş Dolgu Fiyatları

2019 Diş Dolgu Fiyatları5 (100%) 2 votes Diş tedavisinde kullanılan yöntemlerden birisi olan dolgu, dişlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

download microsoft office professional plus 2019 with volume licensing product key download official microsoft office 2016 professional visio bonanza can i use can i get official microsoft office professional plus 2013 product key unlicensed official how to install microsoft office professional plus 2019 with product key buy best i have a windows 10 pro product key but no disc