Loading...
Arama

Kalp Hastalıkları Hakkında Hepimizin Bilmesi Gerekenler

Son yıllarda kadınlarda oldukça sık görülmeye başlayan kalp hastalıkları, geçmişte daha çok erkeklerin hastalığı gibi görünüyordu ancak günümüzde bu algı yıkılmaya başladı. Gerek dünya gerekse ülkemizde yapılan araştırmalarda hem erkekler hem de kadınlarda ölüm nedenleri arasında kalp hastalıkları ilk sıralarda yer almaktadır.

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Utku Zor,kalp hastalıklarına bağlı ölümlerde Avrupa ülkeleri arasında hem erkekler hem de kadınlarda Türkiye’nin birinci sırada yer aldığını belirterek toplumumuza özgü risk faktörleri olduğunu vurguladı.
Dr. Utku Zor,kalp ve damar sağlığında toplumda doğru bilinen 4 önemli yanlışı anlatarak şu uyarılarda bulundu.

”Kalp Hastalıkları Erkeklerin,Kanser Kadınların Hastalığıdır.” YANLIŞ!!!

Özellikle meme kanserinin ülkemizde her 8 kadından 1’inin kapısını çalmasından dolayı kadınlar için en büyük tehdidi oluşturan hastalık olarak görülse de bu inanış yanlıştır.Çünkü kalp hastalıkları kadınları,meme kanserinden çok daha fazla tehdit ediyor! Üstelik kadınlarda sadece meme kanserinden değil,tek başına meme kanseri de dahil olmak üzere tüm kanser türlerinin toplamından daha fazla ölüme yol açıyor. Örneğin, ABD’de her 31 kadından 1’i meme kanserinden , her 3 kadından 1’i ise kalp hastalıklarından hayatını kaybediyor. Ülkemizde de kadınlarda kalp hastalıklarının görülme sıklığı artarken,Türkiye,kalp hastalıklarına bağlı ölümlerde erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da Avrupa ülkeleri arasında başı çekiyor.

”Kalp Hastalığı Yaşlıların Hastalığıdır.” YANLIŞ!!!

Kalp hastalıklarının görülme sıklığı yaşla birlikte artmakla beraber,her yaş grubundan kadını etkileyebiliyor.Ülkemizde görülme sıklığı daha fazla olduğu gibi başlangıç yaşı da daha erken.Son yıllarda yapılan araştırmalara göre ,kadınlarda damar sertliğine ait değişimler 30’lu yaşlarda başlıyor ve risk grubundaki kişilerde erken yaşta kalp krizine yol açabiliyor.Şişmanlık, abdominal obezite ve yol açtığı metabolik değişiklikler,kolesterol yüksekliği,yüksek tansiyon ve diyabet derken kadınlarda kalp hastalıkları ve kalp krizi riski atıyor.Özellikle menopozdan sonra risk daha da büyüyor.

”Kalbimde Sorun Olsa Sinyal Verirdi.” YANLIŞ!!!

Araştırmalar, kalp hastalığı nedeniyle aniden ölen kadınların % 64’ünde daha önceden hiç bir belirti olmadığını gösteriyor.Örneğin; koroner arter hastalığının tipik belirtisi; egzersiz sırasında ortaya çıkan göğüs orta kesiminde toplanan baskı veya yanma tarzında ağrı olurken,kadınlarda ise nefes darlığı,bulantı,kusma,çene ağrsı ve sırt ağrısı şeklinde olabiliyor.Yine sersemlik,baş dönmesi,baygınlık,üst karın ağrısı,aşırı yorgunluk da kadınlarda sık rastlanan belirtilerdir.Kadınlar çoğunlukla bu sinyalleri kalp hastalığına yormadığından önlem almakta gecikiyor. O nedenler 20 yaşından itibaren erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da kolesterol seviyesinin düzenli ölçtürülmesi,açlık kolesterol seviyelerine baktırılması.tansiyon ölçümü ve hekim muayenesi gibi tetkikler hayat kurtarıcı olabiliyor.

”Kalp Hastalığı Bizde Genetik, Önlem Fayda Etmez.” YANLIŞ!!!

Kadınlarda ve erkeklerde görülen kalp damar hastalıklarının yüzde % 90′ ından fazlasından alkol,sigara,anormal kan yağları,merkezi yağlanma ,stres,sağlıksız beslenme ve hareketsizlik gibi değiştirilebilir faktörler sorumlu.Dolayısıyla genetik faktörler riski arttırmakla birlikte bu riskleri azaltabilecek önlemler almak her zaman elimizde.Fazla kilolardan kurtulmak kalbi vurduğu pek çok bilimsel çalışma ile kanıtlanan sigarayı bırakmak,stresi kontrol edebilip aşırı stresten kaçınmak,sebze ağırlıklı beslenerek hayvansal ve karbonhidrat ağırlıklı gıdalardan uzak durmak,haftada en az 5 gün yarım saat düzenli ve tempolu yürüyüş yapmak, riski büyük ölçüde azaltıyor.

Kalbiniz İçin Bel Ölçünüze Dikkat!!!

Kardiyolog Utku Zor, özellikle bel çevresinin kadınlarda 88 cm’yi, erkeklerde 102 cm’yi geçmesinin kalp hastalıkları açısından önemli bir risk oluşturduğunu vurgulayarak,”Karın serbest iken göbek deliği hizasından ölçülmeli,bel çevresi/boy oranınız yüzde 50’nin altında olmalı” dedi.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*