Loading...
Arama

Kafa İçi Basınç Artış Sendromu (KİBAS)

Temel yapılardan biri bozulduğunda kafa içi basıncı artarak normal değerlerin üzerine çıkar ve bu durum KİBAS olarak adlandırılır.

Risk Faktörleri;

Beyin tümörü, kafa travması ya da diğer nedenlerle gelişen SAK ve apse gibi durumlar–BOS salınım ve dolaşım ve emilim mekanizması bozukluğu nedeniyle meydana gelen hidrosefali durumu–Beyinde yer kaplayan lezyonların çevresinde meydana gelen ödem, menejit ve ensefalit gibi enfeksiyonlar–Bebeklik döneminde kafa süturlarının normalden erken kapanmasıBelirtiler; bilinç değişikliği, solunum ve vazomotor işlev bozukluğudur. Konfüzyon, motor yanıtta azalma, pupillerdedilatasyon, fışkırır biçimde kusma, cheyne-stokes solunum, vücut ısısında dalgalanma görülür.

Tedavi

Tedaviye hemen başlamak önemlidir. Kafa içi basıncı azaltmak için diüretik, kortikosteroid ve antikonvülzanlar uygulanır. Sıvı alımı kısıtlanır. BOS drenajı artırılır. Beden ısısı kontrol altında tutulur. Hiperventilasyon kontrol altına alınır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*