Ana Sayfa / Kadın Sağlığı / Kadınlarda Vajinal Mantar Enfeksiyonunun Nedenleri

Kadınlarda Vajinal Mantar Enfeksiyonunun Nedenleri

Değerlendir

Kadınlarda sıklıkla gözlenen genital problemlerden birisi de vajinal mantarlardır. Vajinal mantarların birçok nedeni mevcuttur. Şimdi sizlere kısaca vajinal mantarın nedenlerinden bahsedeceğiz.

Hamilelik: Gebeliğin son aylarına yaklaşıldığında vajinal mantarlar daha fazla görülür. Bunun nedenleri; kandida gelişiminin kolaylaşması ve glikojen seviyesinin artmasıdır.

Doğum kontrol hapları: Doğum kontrol haplarında vajinal mantarlara neden olmaktadır. Eskiden bu oran daha fazlaydı. İlaçların değişim süreci ile birlikte doğum kontrol haplarının vajinal mantar yapma olasılığı azaldı.

Antibiyotik kullanımı: Bazı antibiyotikler vajinanın normal pH dengesini bozarak mantar oluşumuna sebebiyet vermektedir.

Diabet (Şeker Hastalığı): Şeker hastalığında idrar ve vajinadaki glikoz (şeker) düzeyi artar. Bu durumda mantar oluşumunu tetikler.

Bağışıklık sisteminin baskılanması: Bağışıklık sisteminin baskılanması mantarların gelişmesini kolaylaştıran nedenlerdendir.

Hormon kullanımı: Çeşitli hormonları (östrojen, progesteron) içeren ilaçların kullanımı mantar oluşumuna sebebiyet verebilmektedir.

Giysiler: Özellikle giyilen naylon giysiler mantar oluşumunun nedenleri arasındadır. Naylon giysiler bölgede nem ve sıcaklığı artırır. Bu durumda mantar oluşumuna neden olur.

Metaboliz hastalıklar: Bazı (tiroid hormonu bozukluğu gibi) metabolik hastalıklar mantar oluşmasında etkili olabilmektedir.

Bunların dışında; aşırı kilo, radyasyon, pedler ve parfümler de vajinal mantar oluşuma neden olabilir.

Bir önceki yazımız olan Kadınlarda Vajinal Mantar Belirtileri başlıklı makalemizde Vajinal Mantar, Vajinal Mantar Belirti ve Vajinal Mantar Belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Haber

Doğum Kontrol Haplarının Fiyatları ve Yan Etkileri

Değerlendir İstenilen zamanda çocuk sahibi olmak için, istenmeyen gebelikleri önlemeye yardımcı olan yöntemlere doğum kontrol …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

download microsoft office professional plus 2019 with volume licensing product key download official microsoft office 2016 professional visio bonanza can i use can i get official microsoft office professional plus 2013 product key unlicensed official how to install microsoft office professional plus 2019 with product key buy best i have a windows 10 pro product key but no disc