Kadınlarda Panik Atak Nedenleri

Kadınların yaşam standartlarını belirlemedeki rolünün artması yüzünden kaybetme korkusu daha ağır yaşanıyor. Kadınlar saygınlıklarını ve sosyal ortamlarını kaybetme endişesi taşıdıkları için daha fazla stres altında kalıyorlar.

Strese neden olan durumlar insan insana değişebiliyor. Araştırmalar, çalışan kadın ve erkeğin stres karşısında vermiş oldukları tepkilerde ciddi farklar olduğunu gösteriyor. Bu farklılıkları, erkekler iş stresinden oluşan nedenlerin varlığı karşısında agresif bir yapıya bürünüyorlar. Daha saldırgan tepkiler verebiliyorlar. Kadınlarsa stres karşısında kaygı ve çöküntü gibi tepkiler gösteriyorlar.

Kadınların stres karşısında psikolojik, erkeklerinse fizyolojik tepki verdiği gösteriliyor. Kadınlarda stresin meydana getirmiş olduğu fizyolojik aşınma, nispeten düşük olsa bile psikolojik bilanço ağır oluyor. Bu sebeple ortalama ömür süresi kadınlarda daha fazla oluyor. Buna karşılık olarak erkekler, karşı cinse göre depresyon tarzı ruh hali bozukluklarla daha az savaşabiliyorlar.

Günümüzde çalışan kadınların yükü tartışmasız çok ağır. Evde, sosyal ve iş yaşamında dengeleri kurmak zorunda olan, özellikle işte başarma hırsı yüksek kadınlar psikolojij yönden çok daha fazla olumsuz sonuçlarla karşı karşıya kalabiliyorlar. Mükemmeliyetçi, hassas, titizlik yakalanma konusunda ciddi riskler taşıyor.

Zeki ve güzel kadınlarda rahatsızlığın daha fazla görüldüğü söyleniyor.

Bir cevap yazın