Kadınlarda Mastit (Meme İltihabı) Nedenleri ve Belirtileri

Mastit, daha ziyade emziren ya da bebeğini yeni sütten kesmiş annelerde görülen meme iltihabıdır. Lohusalık dışında pek sık görülen bir durum değildir. Önemsenmeyip tedavi edilmemesi durumunda meme absesine neden olabilmekte ve daha ciddi sonuçlar doğurabilmektedir.

Nedenleri

Emzirme sürecinde meme başından bakteri ve enfeksiyonların içeri girmesi daha kolay hale gelmektedir. Bu nedenle meme iltihabı daha ziyade lohusalık döneminde oluşmaktadır. Genel itibariyle lohusaların yaklaşık yüzde 1 ilâ 4’ünde doğumdan sonraki ilk hafta içerisinde rastlanmaktadır.

Belirtileri

Mastitin en yaygın belirtileri; memelerde oluşan ağrılar, kızarıklık ve hassasiyet, elle kitle hissedilmesi, titreme, koltuk altı bezlerinde şişme, ateş ve meme dışından gelen normal dışı akıntı olarak ifade edilmektedir.

Tedavisi

Tedavisine doktorlar genel duruma bakarak karar verir. Genellikle antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Çeşitli antibiyotikler bu amaç ile kullanılabilmektedir. Aynı zamanda lokal antibiyotiklerde kullanılabilmektedir. Tedavi sürecinde hassasiyetle uyması gereken birtakım durumlar vardır. Bunlar;

  • Günde 8-10 bardak su içilmelidir.
  • Meme ucu zeytin yağı ile nemlendirilmelidir.
  • Ağrıları hafifletmek amacıyla memelere sıcak su kompleksi uygulanmalıdır.
  • Göğüs süt pompası yardımı ile enfeksiyon göğüslerden çıkarılmalıdır.

Bir cevap yazın