Loading...
Arama

Kadınlar da Mastit Nedenleri ve Belirtileri

Kadınlar da Mastit doğum yaptıktan sonra bebeklerini emzirmeleri ile başlayan çoğu annede görülen rahatsız edici bir iltihaptır. Mastit belirtilerinden bazıları bebeğin emzirmesini sağlarken oluşan zonklama, yanma, ağrı, kızarıklık gibi belirtilerdir. Mastit kadının halsizlik ve süt kanallarının tıkanması ile oluşan bir inflamasyondur. Göğüslerin dolduğunda boşaltılması gerekilir, bebeği emzirerek ya da süt sağıp bunu bekleterek bunu sağlayabilirsiniz. Boşaltılmadığı halinde ise tıkanıklık ya da mastit oluşabilmektedir.

Mastit tek göğüste gelişir ve iki göğse yayılmaz. Mastit’in nedenleri ise dar kıyafetler giyerek memeyi baskılamak, bunlar koltuk altı dar olan ya da memeyi sıkan kıyafetler olabilir. Çocuğunuzu emzirdiğiniz dönem boyuncu bunları giymemeye özen göstermelisiniz. Bebeğin memeyi emerken doğru bir tutuşta olması gerekir aksi halde bebek memeyi ısırır ya da kızarmalara sebebiyet verir. Mastit belirtileri ise memede hissedeceğiniz hassasiyet ile beraber bu hassasiyete eşlik eden yanmadır. Buna ek olarak meme şişer ya da anne kendini sürekli halsiz hisseder.

Mastit Tedavisi

Mastit olduğunuzu fark ettiğinizde ve bu acı sizi zorlamaya başladığında Kadınlar da mastit nasıl geçer diye araştırma yapabilir ya da doktorunuza danışabilirsiniz. Doktorunuz sizin için mastite ne iyi gelir cevaplayacak ve lazım olan ilaçları vererek tedavinizi başlatacaktır. Doktorlar mastit için genellikle kısa süreli periyotlarda antibiyotik önerirler. Bunun yanında eğer memede yanma hissi varsa ağrı kesici bu listeye eklenir. Mastite ne iyi gelir sorusuna bir başka cevap ise emzirme şeklinizdeki değişimlerdir. Bu sayede bebeğiniz daha rahat emzirecek ve sizin için de yanma ve ağrılı bu dönem son bulacaktır.

Mastit Rahatsızlığı Geçmesi İçin Neler Yapılabilir?

Mastit sizin için çok acı bir hal aldı ise mastit nasıl geçer diyorsanız süt veren bir anne olduğunuzdan dolayı bu dönem boyunca en az 2 litre su içerek inflamasyonu azaltabilirsiniz. Kremler kullanarak göğsünüze yapacağınız masajlar ağrı ve yanmalarınızı azaltacaktır. Bebeğinizi emzirmeyi acı nedeni ile bırakmamalısınız. Bıraktığınızda biriken süt daha fazla şişmesine ve inflamasyonun artmasına sebep olacaktır. İnflamasyonu azaltıcı gıdalar tüketmeye önem verin ve tuz kullanımınıza dikkat edin. Tedaviniz bittiği halde Mastit sorununuz geçmedi ise tekrar doktorunuz ile görüşerek başka testler yapılmasını isteyin. Derideki yanmalar için dermatolog ile görüşerek vereceği yağ ve kremleri uygulamayı aksatmayın. Mastite ne iyi gelir bilmediğiniz ve Mastit dikkat edilmediği ve tedavinin bırakıldığı durumlarda seyri artarak devam eder ve meme kanserine neden olabilir. Bu yüzden duştan sonra meme kanseri kontrolü yaparak da kendinizi kontrol edebilirsiniz.

Bazı Mastit hastalıkları içinde ise kişi kendini mastit sanabilir fakat adet döneminde olduğu için göğsü ağrıyabilir. Göğüs ağrımaları sadece annelik ve hamilelik dönemlerinde değil ilk adet görmeye başlanılan yıllar ile beraber devam eder. Bunun anlaşılması için mutlaka emziren anneler doktorlarına başvurmalıdırlar.  Mastit nasıl geçer sorusuna bir diğer cevap ise aktarlarda satılan şifalı otlardır. Doktorunuza sorduğunuz takdirde günlük almanız gereken miktarı geçmeden bu otlar ile çay yaparak tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*