Loading...
Arama

İşitme Kaybı (Kulağın Duymaması) Nedenleri

İşitme kaybına en çok ileri yaşlarda rastlamaktayız. Yaşla birlikte kulağa gelen sinir ve damarlardaki değişimlere ve yıpranmalara bağlı olarak işitme kaybı meydana gelmektedir. Bunun yanında bebeklerde doğuştan da işitme kaybı yani kulağın duymaması görülebilir. Bunun yanında özellikle iç kulakta oluşan çeşitli anormalliklere bağlı olarak işitme kaybı yaşanabilir.

İşitme kaybının en önemli ve yaygın nedeni, yaşla birlikte kulaktaki fiziksel değişikliklerdir. İşitme sinirine gelen kılcal damarların daralması ve işitme sinirinin zayıflaması duymada azalmaya neden olur. Organizmanın tamamındaki yaşlanma ile birlikte işitme sinirinde de yaşlanma meydana gelebilir ve işitme azalır.

Yaşa bağlı işitme azlığı daha çok 50 yaşından sonra oluyor ama bununla birlikte yeni doğan bebeklerde bile işitme kaybı görülebilir. Normal popülasyona bakıldığında işitme kaybı her 10 kişiden birinde görülür. Yaş ilerledikçe bu oran daha da artar.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*