Loading...
Arama

İmplant Tedavisi Nedir Kimlere Uygulanır?

Yüzyıllar öncesinden şimdiki zamana kadar teknolojinin gelişmesi birçok şeyi etkilerden sağlık sektörü de etkilenmektedir. Günümüz zamanında eksik dişlerin yerine implant tedavisi uygulanması sık sık karşılaştığımız bir yöntem olmuştur. Yetişkin bir bireyde tekrar yerine diş çıkması söz konusu olmadığından alternatif çözümler yaratılmaktadır. Eksik diş bölgesindeki çene kemiğine vidalanan implant’ta bu çözümlerden en uzun ömürlü ve en sağlıklısıdır.

implant eksik diş bölgesindeki çene kemiğine yerleştirilen titanyum yapıdaki vidadır. implant vidası üzerine ise kişinin isteğine bağlı kaplamalarda suni diş yerleştirilir ve kişi eski ağız yapısına kavuşur.

implant tedavisinin en çok tercih edilme nedeni müdahale edilecek bölgedeki diğer dişlere zarar verilmeden tedavi edilmesidir. Bunun yanında düzenli bakımı yapıldığı taktirde bir implant’ın ömrü uzun yıllar sürebilir. implant tedavisinde yerleştirilen implant vidası diş kökü görevi görerek hiçbir zorluk çıkartmadan kişinin yeme alışkanlığını yeniden kazanmasını sağlar.

İmplant Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Öncelikle İmplant tedavisinin en sağlıklısı kemik gelişimini tamamlamış bireylere uygulanmasıdır. Buna dayanarak İmplant tedavisi 18 19 yaşları sonrasında çene gelişimi tamamlanmış hastalara uygulanması en sağlıklı sonuçları vermektedir.

İmplant tedavisi öncesi doktorunuz çenenizi inceleyebilmesi için film çeker ve İmplant tedavisi uygulanacak alandaki kemik yapısının yeterince uygun olup olmadığını kontrol eder. Kemik yapısı uygun olmayan hastalarda alternatif çözümler uygulanabilir. Kemik erimesi görülen hastalarda fa aynı şekilde alternatif İmplant çözümleri gerçekleştirilebilir.

implant Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant Tedavisi hastanin çene kemiği uzman doktor tarafından incelendikten ve uygulanacak alandaki kemik yeterinde elverişli olduğu onaylandıktan sonra gerçekleştirilmesi önemlidir.

İmplant tedavisi öncesinde hastaya sedasyon ile tedavi uygulanacak alandaki sinirleri uyuşturulur. Sonrasından tedavinin uygulanacağı alana İmplant vidası takılır ve üzerine geçici diş yerleştirilir veya İmplant vidası üzeri diş eti ile kapatılarak iyileşme sürecine bırakılır. Bu süreç İmplant vidasının çene kemiği ile uyum sağlaması için çok önemli bir süreçtir.

İmplant’ın iyileşme süreci alt ve üst çene için farklılık gösterebilmektedir. İyileşme sürecinizi doktorunuz tüm etkenleri öne sürerek belirler. Ortalama iyileşme süresi 3 ile 6 ay arasıdır.

Titanyum ve Zirkonyum İmplant Arasındaki Fark

  • Zirkonyum, Titanyum’a göre basınca daha dayanıklıdır.
  • Zirkonyum çene kemiğinde dayanıklıklığı arttırarak direnci en üst seviyede tutar.
  • Zirkonyum İmplant doğal diş görünümü izlenimi daha fazla vermektedir.
  • Aşınma ve Metal tadı görülmeyen Zirkonyum aynı zamanda ışığı yansıtarak doğal diş görünümünü sağlamaktadır.

İmplant Sonrası Diş Teli Uygulanması

İmplant tedavisi gören hastada diş yamuklukları, bozulmaları veya çarpıklıkları varsa diş teli tedavisi görebilir mi? Bu sorunun cevabını doktorunuz ile İmplant tedavisi yaptırmadan önce konuşmanız uygun olabilir. İmplant, doğal dişler gibi zamanla veya tel ile yer değiştirmesi sonraki zamanlarda imkansız bir hal alabileceği için çene yapınızdaki bozulmalar için Diş Teli kullanmanız sizin için sorun olabilir.

İmplant uygulanan çene hizasındaki yamuk dişler için uygulanması istenilen diş teli tedavisi doktor kontrolü sonrası uygunluğu onaylanır ise tel ağız içerisine ölçümler sonrası yerleştirilir. Diş teli tedavisi süresince yapışkan yiyecekleri yemekten hastanın kaçması gerekmektedir.

Diş Teli tedavisi gören bir hasta başka bireylere göre diş ve damak temizliğine daha çok dikkat etmesi gerekmektedir. Diş Teli tedavisi süresi 36 ile 48 ay sürebilirken bazı bozukluklarda 3 ile 4 yıl arasında da sürebilen bir diş tedavisidir.

İmplant tedavisi sonrası diş teli takmak tabikide mümkündür fakat doktor kontrolünde İmplant ve Diş Teli tedavilerini öncelikli sırası belirlenmeli ve ona göre tedavi sürecinin başlaması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*