Loading...
Arama

İdrarda Kırmızılık ve Kan Olması

İdrar renginin kırmızı olması yani kırmızı idrar çoğunlukla üriner sistemdeki problemlerden ileri gelmektedir. Özellikle idrar yolu taşları ve tümörleri idrarın kırmızı olmasına sebebiyet vermektedir. İdrar yolu taşlarının dışında özellikle; böbrek tümörleri, idrar yolu tümörleri, mesane tümörü ve prostat kanseri idrarın kırmızı olmasına sebebiyet verir. Bu kırmızılığın nedeni idrarda kan görülmesidir. İdrarı kırmızıya boyayan birtakım ilaçlar kullanıldığında ve sarılık hastalığında da idrar kırmızı olabilir.

İdrarda kan görülmesi, böbrek, mesane ve idrar yolu hastalıklarına işaret ediyor. Bu gözle görülür idrardaki kanamanın yüzde 15’ini börek hastalıkları, yüzde 40’ını mesane hastalıkları, yüzde 10’unu idrar yollarındaki hastalıklar oluşturuyor ve yüzde 20’sini prostat hastalıkları oluşturuyor. Bunlar ciddi hastalıklar ve bunların başında da kanser geliyor.

İdrarda kanamayı taş hastalıkları da yapabilir. Akdeniz Bölgesi’nde kanserden bile daha sık görülen hastalıklardan birisi olan taş hastalıkları, sessiz olabileceği gibi ağrılarla birlikte de kendini gösterebilir.

Kanlı idrarın rengi içerdiği kan miktarına göre açık pembeden koyu kırmızı ya kadar değişir. Kanlı idrar bulanıktır; cam bir kap içinde bir süre bekletilirse üstte görece duru, altta ise kanlı çökelti nedeniyle daha koyu renkli ve bulanık iki bölüme ayrılır. İdrarda kan belirtisi boşaltım sisteminin herhangi bir yerinden kaynaklanabilir. Böbrek taşları, kötü huylu tümörleri ya da enfarktüsü, akut glomerülonefrit, idrar borusu taşları, idrar kesesi tümörleri, veremi, taşları ya da basit bir idrar kesesi iltihabı ya da siyek (üretra) taşları ve iltihabı buna yol açabilir. İdrarda kan her zaman gözle görülmeyebilir. İdrarın rengini değiştirmeyecek kadar azsa ancak kimyasal deneylerle ya da idrar çökeltisinin mikroskopla incelenmesiyle saptanabilir.

Hemolitik anemi durumunda da idrarda kan görülür. Hemolitik anemi çeşitli sorunlara bağlı olarak gelişmektedir. Bazı ilaçlar ve hastalıklar hemolitik anemiye sebep olabileceği gibi, genetik olarak da bir yatkınlık olabilir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*