Loading...
Arama

Holter Cihazı Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Elektrokardiyografi de denilen holter cihazı sürekli kalp ritmini kaydeden bir makinedir. Küçük iletken yamalar yani elektrotlar bir taraftan göğüs üzerine takılırken diğer ucundan holter makinesine bağlanır. Cepte, boyunda veya bel çevresine giyilen küçük kılıfında holter cihazı taşınabilir. Monitör pil ile çalıştırılır. Bu cihazı giydiğinizde kalbinizin elektriksel aktivitesini kaydetmeye başlar. 24 ila 48 saat kadar üzerinizde kalır ve doktor sonuçlarınıza bakar. Düzensiz kalp ritminin olup olmadığına bakılır. Hareket ettirmeden istenen süre boyunca üzerinizde tutmanız bu sonuçların alınmasında çok önemlidir.

Bu test için özel bir hazırlık yoktur. Doktorunuz cihazı takıp çalıştırmaya başlar. Gevşerse bildirin ve sağlam takıldığından emin olun. Herhangi bir cihaza alerjiniz varsa doktorunuza bildirin. Takılmadan önce duşunuzu alın alet varken suya temas yasaktır. Ağrısızdır. Monitörü vücuduna yakın tutmanız ve bulundurmanız gereklidir. Bazen uykuda zorluk çekilebilir. Normal aktivitelerinize devam edebilirsiniz. Holter, kalbin aktivitelere nasıl tepki vereceğini belirlemek için yapılır. Ayrıca; kalp krizi sonrası, kalp ritm sorunları teşhisi sonrası, yeni bir kalp ilacına başlandıktan sonra da kullanılabilir.

Atrial fibrilasyon, taşikardi, çarpıntı, Paroksismal supraventriküler taşikardi, bayılma, yavaş nabız, ventriküler taşikardi teşhisleri için de kullanılır. Kalp ritmi düzenliyse normal sonuç alınır. Anormal sonuçta ise çeşitli aritmiler söz konusudur. Kalp yeternce oksijen almıyordur. Hangi artriyel elektriksel aktivitenin geciktiğini belirler. Cihaz üzerinizdeyken, sudan uzak durun, elektrikli battaniyeden, yüksek gerilim alanları, mıknatıs ve metal dedektörlerden kaçının. Tipi, günü, süresi ve semptomları kayıt altına alın.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*