Loading...
Arama

Hidrosel (Skrotumda Su Toplanması) Nedenleri ve Belirtileri

Testis çevresinde sıvı birikimi anlamına gelir. Küçük hidroseller büyük hidrosel eğilimi gösterebilir. Bu devamlılıkta ameliyat gerekir. Diğer isimleri ve ilgili terimleri: Filaryal hidrosel, skrotum tunika vaginalis içinde kusur, bağ hidrosel, doğuştan hidrosel, çocuk hidroseli, dolaylı kasık fıtığı, bağ olmayan hidrosel, kordon hidroseli, yetişkinde geç başlangıçlı hidrosel…

Terim anlamı olarak, hidro; sıvı, sel; şişme’dir. Anormal sıvı toplanmasından kaynaklanan şişliktir. Bu terim genelde testisle sınırlıdır ve erkeklerde görülür. Filarial hidrosel tropik ve sub-tropik endemik bölgelerde yaygındır. Filarial solucanlardan kaynaklanır. Wuchereria bancrofti ve malayi Brugia solucanları; dünyada yaklaşık 1 milyar kişi bu solucanlara maruz kalma riski altında olduğu tahmin edilmektedir. Primer ve sekonder olmak üzere 2 türü vardır. Normalde testis tabakalarının arasında kolay hareketi sağlamak için küçük bir miktar yağlama sıvısı bulunur, ancak sıvı aşırıya kaçarak yoğunlaşırsa hidrosel gelişir.

Hidrosel Nedenleri

  • Tüberküloz ve filaryaz gibi tropikal enfeksiyonların neden olduğu testis (orşit) veya epididim (epididimit) iltihabı hidrosel sebebiyet verebilir.
  • Testis torsiyonu (testisin dönmesi) %20 oranında hidrosele neden olur.
  • Özellikle germ hücreli tümörler veya testis adneks tümörleri bu soruna sebep olabilir.
  • Kasık bölgesindeki ameliyat ya da böbrek nakli lenf ve venöz sistemini etkileyebilir.
  • Radyasyon tedavisi neden olabilir.
  • Periton diyalizi ve ventriküloperitoneal şantlar yine bu soruna neden olabilmektedir.

Hidrosel Belirtileri

Testiste; ağırlık, dolgunluk, genişleme, kasıkta rahatsızlık, ağrı ve akut enfeksiyon, pozisyon ve boyutta artış, ateş, titreme, bulantı, kusma ya da enfeksiyon.

Hidrosel Tedavisi

En basiti iğne aspirasyondur. Skrotum derisine lokal anestezi ile enjekte edilir. Sıvı kaldırılır. Enfeksiyon ve ağrı gibi yan etkileri vardır. Ameliyat kesin çözümdür.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*