Loading...
Arama

Hibiscus Çayı ve Hibiscus Çayının Faydaları

Jamaika gülü olarak da bilinen Hibiscus bitkisi, sağlığa faydaları oldukça geniş bir yelpazede incelebilecek bir bitkidir. Ülkemizde, yetiştiriciliği ya da çay olarak tüketimi yaygın olmayan bu bitkinin, dış ülkelerde oldukça popüler olduğu bilinmekle birlikte, bitkinin kolesterol seviyeleri üzerinde etkileri konusunda birçok araştırma da yapılmıştır. Bitkinin tıpta alternatif kullanıma uygun olduğu bu araştırmaların sonuçlarına göre belirlenmiştir. Yavaş yavaş çay olarak tüketimi artmakta olan bitkinin, çayına, ekşi çay ismi de verilmektedir. Çayın bir miktar tatlandırılmasında bal kullanılabilmektedir. Hibiscus bitkisi, kafein içermediği gibi yüksek oranda C vitamini içermektedir. Ekşiliğini içerdiği yüksek oranda C vitamininden alan Hibiscus bitkisinin çayının hazırlanışından ve Hibiscus çayının faydalarından bahsedeceğiniz.

Antioksidan Özellikli Bitki Çayı

Hibiscus’un en bilinen ve etkili olan özelliği antioksidan özelliğidir. İçermiş olduğu bol miktarda C vitamini ile tıpkı elmaya benzemekte ve vücuttan toksinlerin atılması konusunda yardımcı olmaktadır. Günde 2 bardak tüketilmesi uygundur. Günde iki bardak Hibiscus çayı tüketmeniz durumunda, kısa sürede kanınızdaki kolesterol seviyesinde düşme yaşandığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Kalp Damar Hastalıklarına Doğal Çözüm

Hibiscus çayının yararlarından bir diğeri ise kalp üzerinde olmaktadır. Dolaşım ve sindirim sistemindeki problemleri gideren bitki, özellikle hazımsızlık ve şişkinliğe iyi gelmektedir. Bitkinin mide kanserine karşı koruyucu özelliğinin bulunduğu da belirlenmiştir.

Hibiscus Bitkisinin Diğer Etkileri

Bağışıklık sistemimiz, vücudumuzun ayakta kalmasını sağlayan ana mekanizmadır. Bu bitkinin, kansere ve çeşitli bulaşıcı hastalıklara sebep lan virüslerden ve bakteriyel enfeksiyonlardan koruma sağlama özelliği de mevcuttur. Aynı zamanda tip 2 diyabette, kan şekerinin ve basıncının düzenlenmesi konusunda etkili olduğu da bilinmektedir. Hibiscus’un antioksidan özelliği sayesinde karaciğer hastalıklarının tedavisinde alternatif olarak kullanılabileceği de belirtilmiştir. Kanınızı temizleyen karaciğerinizde etkili bir temizlik gerçekleştirecek olan Hibiscus çayı, mutlaka günlük 1 ya da 2 bardak olacak şekilde tüketilmelidir.

Hibiscus Çayının Hazırlanması

Hibiscus çayının hazırlanması oldukça kolaydır. 1 bardak kanamış su içine, 1-2 çay kaşığı kurutulmuş Hibiscus yaprağı atılabilir. Daha sonra bu çay 10 dakika kadar demlenmeye bırakıldıktan son içilir. Hibiscus’un dış ülkelerde, karanfil ile birlikte tüketilmesi oldukça popülerdir. Karanfil ve limon ile birlikte, hoş bir koku ve aromaya sahip olan bu çayı hem severek tüketebilir ve bağışıklık sisteminizi de güçlendirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*