Ana Sayfa / Hamilelik / Hamilelikte Koryon Villus Biopsisi

Hamilelikte Koryon Villus Biopsisi

Değerlendir

Gebe kadınlarda bebekteki kromozom bozukluğunu saptamada kullanılan ve bebeğin eşinden parça almak olan ultrason görüntülemesi altında Koryon Villus Biopsisi (KVB) perinatolojide kullanılan genetik tanı testlerinden birisidir.

Bu uygulamanın en önemli avantajı erken ve hızlı perinatal tanı imkanı sağlamasıdır. Bu yöntemle girişimler 9. gebelik haftasından itibaren yapılmakta ve 48 saat içinde ilk sitogenetik sonuçlar elde edilmektedir. Amniosentez 16. haftaya kadar yapılamamakta ve hücre kültürleri için ise ortalama 8-10 gün gerekmektedir. Böylece kesin tanıya gebeliğin ortalarında elde edilmesi nedeniyle:

 • Annenin fetus hareketlerini hissetmeye başlaması
 • Gebeliğin sosyal çevre tarafından biliniyor olması
 • Anne mortalitesinin daha çok etkiliyor olması

Tüm bu nedenleri ile ailenin bu dönemde karar vermesi daha zor olmaktadır. KVB yukarıda bahsedilen nedenlerden dolayı ailenin karar vermesi açısından avantajları vardır. Ama tarama testlerinin şu aşamada 11 ve 14. haftalarda yapılması nedenleri ile ailenin biopsiyi onaylaması zamanının gecikmesi nedeniyle daha çok amniosentez uygulaması yapılmaktadır.

KVB’sinin Önemli Endikasyonları

 • Anne yasinin 35 ve üzerinde olması
 • Annenin daha önce kromozom anomalisi olan çocuk doğurması
 • Anne yada babada kromozom anomalisi taşıyıcılığı
 • Anne veya babanın hastalık taşıyıcılığı olması
 • Annenin X kromozomuna bağlı hastalık taşıyıcılığı olması durumunda ve danışmanlığı zamanında alan hastalara uygulanan bir yöntemdir.

KVB’sinin Riskleri

 • Spontan abortus
 • Annenin enfenksiyon kapması
 • Amnios zarının delinmesi ve düşük oluşması

Tüm literatüre baktığımızda oluşan bu risklerin çok yüksek olmadığı ve KVB’nin erken gebelikte prenatal tanı amacıyla uygulanabilecek güvenilir bir test olduğu ve deneyimli kişiler tarafından yapılması gereken bir uygulama olduğu bilinmektedir.

Bir önceki yazımız olan Hamile Kalabilmek İçin En Uygun Dönem başlıklı makalemizde Hamile Kalmak İçin, Hamile Kalmak İçin Dönem ve Hamile Kalmak İçin Pozisyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Haber

Hamilelik Döneminde Adet Kanamaları

Değerlendir Hamilelik döneminde genellikle döllenen yumurta nedeni ile artan progesteron hormonu rahim zarının atılımını engeller …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

download microsoft office professional plus 2019 with volume licensing product key download official microsoft office 2016 professional visio bonanza can i use can i get official microsoft office professional plus 2013 product key unlicensed official how to install microsoft office professional plus 2019 with product key buy best i have a windows 10 pro product key but no disc