Loading...
Arama

Hamilelikte Kasık ve Bel Ağrısı

Hamilelikte bel ve kasık ağrısı, çoğu anne adayında görülmekte olup hamilelik boyunca devam edebilir. Ara ara görülen bu ağrılar çoğunlukta belde, kalçada ve kasıklardadır. Hamileliğin sonlarına doğru bu ağrılarda çoğalmalar olur. Bunun nedeni de kilo artışından dolayı bel ve bacağa binen yüktür. Bebek büyüdükçe anne kilo alır böylece annenin belinin yanı sıra gebelikte kasık ağrısı da meydana gelir. Bu ağrıları yaşayan annelerin, ağır eşyalar kaldırmaması dikkat edilmesi gereken en önemli tavsiyedir ve yüksekten bir şey almak için de uzanılmamalıdır. Yerden bir şey almak veya toplamak gerektiğinde veya bir şey kaldırırken sürekli dizler bükülerek hareket edilmelidir.

Bunun yanında hamile anneler topuklu ayakkabı giymemeli, onun yerine hafif yerden yüksek ayakkabı giymelidir. Gece uyurken de bel ve bacakların altına küçük yastıklar konularak destek verilmesi ağrıların hafiflemesine yardımcı olacaktır. Aynı şekilde yumuşak bir yatak yerine sert bir yatakta yatılması da ağrıları dindirebilir. Ayrıca duş ve sıcak su da annelerin rahatlamasına ve ağrılara iyi gelmektedir.

Hamilelikte Ağrılar

Gebelik boyunca bel ve kasık ağrısından şikayetçi çeken anne adayları fiziksel yorgunluktan mümkün olabildiğince kaçınmalıdır. Bu ağrıların düzenli bir hal alması ve şiddetli şekilde sürmesi ise erken doğuma neden olabilir. Genelde hamilelikte bel ağrısından daha fazla şikayetçi olunur. Hamile bir bayanın bel ağrısı gayet normal bir durumdur aslında çünkü bebek büyüdükçe ağırlık öne doğru gelir ve bundan dolayı bayan düşmemek için belini arkaya doğru germektedir. Bu yüzden hamilelikte bel ağrısı kasık ağrısından ve diğer ağrılardan daha fazla görülür.

Hamile bir bayan genellikle ara arada olsa yürüyüş yapmalıdır yürüyüş sayesinde annenin vücudu rahatlar ve hareket edilmesi hem anneye, hem de bebeğe iyi gelir ve bununla birlikte bu tür ağrılar diner. Hamilelikte bel ve kasık ağrısı için kişiler ilaç yutamadığı için sürekli şikayetçi olur. Fakat bu ağrılar hamilelikten en fazla 3-5 ay sonra çoğunlukla genellikle yok olmaktadır.

Ayrıca bu ağrılar kişiden kişiye değişmektedir bütün annelerde görülmez ancak bel çukuru olan annelerde daha fazla görülmektedir. Bel ve kasık ağrıları genelde annelerde vitamin eksikliği sonucu kemik kırılması, kas zorlanmasına da neden olabilir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*