Loading...
Arama

Hamilelikte Karın ve Kasık Ağrısı

Gebelik süreci anne adayı için ve bebek için oldukça hassas dönemlerden biridir. Bu dönem içerisinde anne karnında gelişen ve gittikçe büyüyen bebeğe karşın anne karnında da değişmeler meydana gelir. Bebek büyümekle birlikte ağırlaştığı için anne adayının büyüyen bebeği koruması için daha çok büyümesi gerekir. Karnın ve rahmin büyümesi sayesinde annede karın ağrıları bu sebepten dolayı görülmeye başlar. Kasıklarda ise rahim içindeki liflerin ayrılması ile birlikte ağrılar görülebilir. Hamilelikte görülen karın ve kasık ağrıları normal olmakla birlikte dikkat edilmesi de gerekir.

Hamilelikte En Çok Hangi Zamanlarda Karın ve Kasık Ağrısı Görülür?

Hamileliğin ilk haftalarında âdetin kesilmesine bağlı olarak anne adayları özellikle kasık bölgelerinde olmak üzere karın ve kasık ağrısı çekebilirler. Bu ağrılar gayet normaldir. Vücudun yeni bir düzene girdiğinin göstergesidir.

İkinci ağrı dönemi ise anne karnında büyüyen bebeğin ilerleyen zamanlarda rahimde oluşturacağı çıkıntıdan dolayı rahim genişlemesi sırasında görülür. Hamilelerde rahim büyümesi 3.-4. aylarda kendini belli etmeye başlar. Anne adayında görülen bu ağrılar karın bölgesinden ziyade kasık bölgesinde şiddetlenir. Anne adayının farkında olmadan aniden yaptığı hareketler, oturma, kalkma gibi eylemler sırasında kasıklara bıçak saplanıyor gibi bir acı hissedilebilir. Rahim büyümesine bağlı olarak gelişen bu ağrıya Round ligament ağrısı denilmektedir. Özellikle sağ kasıklarda görülür.

Gebeliğin sonuna doğru gidildiği dönemlerde de ağrılar görülecektir. Görülen ağrılar yalancı doğum ağrıları olarak adlandırılır. Yalancı doğum ağrıları düzenli olarak gelmemesi ve aşırı şiddette değil hafif şiddette olmasından tanınırlar. Doğum ağrısı gibi olmayan bu ağrılar çoğu zaman bayanlarda doğum ağrısı olarak algılanabilir. Ağrı süreklilik kazandığında doktora gidilmesi gerekir.

Hamilelikte Görülen Karın ve Kasık Ağrılarının Diğer Nedenleri Nelerdir?

Gebelik döneminde oluşan her ağrı sadece gebeliğe bağlı olarak gelişmemektedir. Bu ağrılar bazen çok büyük rahatsızlıkların göstergesi olabilmektedir.

  • Gebelik döneminin sonunda görülen yalancı ağrılar süreklilik kazandıysa ve şiddetleniyorsa karında ve kasıkta görülen ağrılar doğum belirtisi demektir.
  • Gebelik döneminde karın ve kasık ağrılarının normal olması ile birlikte ağrı ile birlikte vajinal kanamalar oluyorsa bu ağrılar normal değildir. Doktora başvurulmalıdır.
  • Karın ve kasık ağrısına bağlı olarak ateşlenme, kusma ve bulantı gibi şikâyetler varsa ve ya idrar yapma esnasında yanma, idrarla birlikte kanama görülüyorsa bunlar hamilelik belirtisi olarak görülmez. İdrar yolları enfeksiyonundan kaynaklanır.
  • Karnın karaciğere yakın bölgesinde sürekli ağrılar meydana geliyorsa doktora başvurmak gerekir. Görülen bu ağrılar tansiyon belirtisi olarak adlandırılır. Tansiyon hastalarında müdahale edilmediğinde bebek düşebilir.
  • Hamileliğe bağlı olarak pelvis (leğen kemiği) ve ya çatı kemiği denilen (vajinal bölge eklemleri) yerlerde ağrılar görülür. Bu ağrılar hormonlar ile birlikte kasların gevşetilmesi sonrası geçer.
  • Mide ülseri, gastrit, safra kesesi iltihabı, apandisit gibi durumlara bağlı olarak karın ağrısı görülebilir. Bu ağrıların hamilelikle alakası yoktur. Doktora başvurularak tedavi edilmelidir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*