Loading...
Arama

Hamilelikte Cinsel İlişki Zararlı Mıdır?

Hamilelikte cinsel temas zararlı mıdır? Toplumumuzda cinsel eğitimin okullarda verilmemesi ve aile ortamında de bu eğitimlerin sağlanmaması sebebi ile insanlar, cinsel sıhhat hususu ile ilgili genelde hatalı bulgular edinmektedirler. Yanlış ve kulaktan dolma olarak edinilen bu bulgular, cinsel yaşamı da direkt olarak olumsuz etkilemektedir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Zararlı Mıdır?

Hamilelikte cinsel temas hususu ile ilgili edinilen pek çok bilgi doğru değildir ve genel olarak toplumda, kadınların hamile iken cinsel temasa girmesinin sakıncalı olacağı fikri hakimdir. Ancak bu bilgi tamamen doğru değildir ve problemsiz hamileliklerde son 1 aya kadar cinsel temasa girmekte rastgele bir sakınca bulunmamaktadır.

Kadınlar Hamilelikte Neden Cinsel İlişkiye Girmek İstemez?

Kadınların genelde hamilelikte cinsel temas yaşamayı tercih etmemesinin niçinleri; psikolojik ve fizyolojiktir. Çünkü gebelik vakitlarında kadınlar, hormonların değişmesinin de tesiri ile bir grup farklılığa uğrar. Bunun neticesinde ise fazlası kadın cinsel temasden kaçınır. Genel olarak gebe kadınların cinsel temasden kaçınma niçinleri şunlardır:

Kadınlar hamile iken hormonal değişikliklere uğrarlar ve bu niçinle, bu dönemde daha titiz olurlar. Bu titiziyet sebebi ile cinsel temasnin bebeğe zarar vereceğini düşünürler ve bu sebeple temasa girmekten kaçınırlar.
Kadınlar gebelik vakitlarında hormonal farklılıklarla beraber fiziksel farklılığa de uğrarlar. Bu hal birtakım kadınların özgüvenini kaybetmesine niçin olur ve cinsel temasden kaçırılmasına zemin oluşturur.

Kadınlar Hamilelikte Neden Cinsel İlişkiye Girmek İstemez ?
Hamileyken Cinsel İlişkiye Girmek Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte cinsel temas yaşam sürdürmek genelde rastgele bir meseleye niçin olmamaktadır. Düşük riski olmayan, normal seyreden problemsiz hamileliklerde, hamileliğin son dört haftasına kadar temas yaşanabilmektedir. Dolayısı ile hamileyken cinsel temasa girmek bebeğe zarar vermemektedir.
İlk kez hamilelik yaşam sürdüren kişiler, bebek zarar görebilir düşüncesiyle temasa girmekten kaçınabilmektedir ancak riskli olmayan hamilelikte rastgele bir zarar söz hususu değildir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Acı Verir Mi?

Hamilelik döneminde rahim vakit geçtikçe büyümektedir ve buna bağlı olarak cinsel temasa girmek teknik olarak zorlaşır. Yaşanan bu hal birtakım vakitlerde anne adayının ağrı ya da acı hissetmesine niçin olabilmektedir.

Her hamilelik ve her hamileliğin getirisi değişiktir ve yaşananlar şahıslara özeldir. Bu sebeple hamileyken yaşanan cinsel beraberliklerin hepsinde ağrı ya da acı hissedileceği tarafında genel geçer bir bilgi bulunmamaktadır. Dolayısı ile kimi hamileler acı hissederken kimi hamileler de acı hissi duymamaktadır.

Hamilelikte Ne Saate Kadar Cinsel İlişkiye Girilebilir?

Hamilelikte cinsel temas hamileliğin son 4 haftasına yani son 1 aya kadar yaşanabilmektedir. Bu hal problemsiz ve riski bulunmayan gebeliklerde geçerlidir. Hamileliğin son 4 haftasında ise cinsel temas, rahim kasılmalarını başlatma riskinden ötürü önerilmemektedir.

Hamilelikte Cinsel İlişkiden Kaçınılması Gereken Durumlar Nelerdir?

Bazı hallerde hamilelikte cinsel temasnin yaşanması risk hallerının meydana gelmesine sebebiyet verebilmektedir. Kısaca hamilelikte cinsel temasden kaçınılması gereken haller şunlardır:
Daha evvelce düşük atlatmış ve erken doğum yapmış olan kişilerin, hamileliklerinin ilk 1 ayında cinsel temasa girmesi önerilmemektedir.

Hamilelik boyunca düşük riski olanlar ve erken doğum tehlikesi bulunanlar cinsel temasa girmemelidir
Kadın ya da erkekte enfeksiyon bulgusu var ise, enfeksiyon riski geçene kadar cinsel beraberlik yasaklanır.

Halk arasında eşin önde gelmesi olarak tanınan plasenta previa vakalarında, kanama riskine karşılık tedbir olması hedefiyle cinsel temas önerilmez.

Görüldüğü üzere hamilelikte cinsel temas genelde riskli haller söz hususu bulunduğu vakit yasaklanmakta ya da önerilmemektedir. Bu hallerın dışında seks yaşamını etkileyecek olan rastgele bir hal bulunmamaktadır.

Hamilelik boyunca hormonal ve fiziksel değişime uğrayan kadınların eşleri doğrulusunda desteklenmesine gereksinim duyulmaktadır. Ve bu süreçte erkeklerin eşlerini cinsel konularda sıkmaması, üzerine gitmemesi gerekmektedir.

windows 10 education satın al

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*