Loading...
Arama

Hamilelik Döneminde Adet Kanamaları

Hamilelik döneminde genellikle döllenen yumurta nedeni ile artan progesteron hormonu rahim zarının atılımını engeller ve bunun sonucunda hamilelik döneminde adet kanamaları kesilir.

Adet kanamalarının görülmemesi durumuna amenore adı verilir. Eğer bir kadın adet döngüsünün ortasında cinsel ilişkiye girerse ve bunun ardından adet kanamaları gözlenmezse hamilelik durumu kesinleşir. Tabi ki adet kesilmelerinin farklı bazı nedenleri de bulunmaktadır.

Yukarıda da belirtildiği gibi hamilelik dönemindeki bir kadının adet görme olasılığı oldukça düşüktür. Buna karşılık bazı hamile kadınlarda son adet kanamasından 4 hafta sonra hafif bir kanama gerçekleşebilir. Anne adayının yeterli miktarda progesteron üretmemesi halinde ise adet kanamaları hamileliğin ilk üç ayında gözlemlenebilir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*