Loading...
Arama

Hamilelik Belirtileri

hamilelik belirtileri

7 günde hamilelik belirtileri ile karşılaşırsanız bir hamilelik testi alarak bunu test edip sonucu öğrenebilirsiniz. Kusma, mide bulantısı, göğüste hassasiyet, baş dönmesi ve tansiyon düşüklüğü, aşerme, adet döngüsünün kesilmesi, halsizlik, akıntı deride ciddi bir sıcaklık hissi hissediliyorsa bunlar yüzde yüz hamilelik belirtileri olarak karşımıza çıkacaktır.

Bu belirtiler ile karşı karşıya olduğunuzda erken hamilelik belirtileri ile de karşı karşıya olursunuz çünkü bunlar çok kısa bir sürede oluşan belirtilerdir. Bazı belirtilerin ilk haftalar ortaya çıkması ile kişi hamile olduğunu anlayabilir. Yüz de yüz hamilelik belirtisi olan şeylerden biri ise kanamalardır. Bebek rahim duvarlarına tutunarak kendisini içeride korumaya almaya çalışır. Bu nedenle bu kısa süreç içerisinde kadında kanamalar meydana gelir.

Hamilelik Ve Hamilelikte Psikoloji

İlk haftalar bu belirtiler yaşanır ve kısa süre sonra geçer. Geçtiğinde ise 9 aylık bir psikolojik süreç başlar. Hamilelik döneminde kişi ağır bir strese girer ve hem kendisi hem de bebeğinin sağlığından çok endişe duymaya başlar. Bununla beraber hamilelik sürecinde hormonel denge değiştiği için kişilerin sinirleri bozulur. Ani ağlamalar, gülme krizleri, öfke nöbetleri, huzursuzluk gibi hisler hissederler ve bazen bu durumun farkında olarak nedenini sorgularlar.

Hamile kadınların etrafındaki kişilerin bu süreçte verecekleri destek bu nedenle çok önemlidir. Mutlu bir ortamda hamile kalan kadın çok fazla bu şikayetleri yaşamaz ve huzurlu bir hamilelik sürecinin ardından doğum yapabilir. Yüz de yüz hamilelik belirtileri içerisinde bu duygulanımı yaşayan kişilerde hamile olduklarını çok rahat şekilde anlayabilirler. Erken hamilelik belirtileri içerisinde duyguların rolü büyüktür. Bu sayede kendi duygularınızın farkına varır ve bebeğiniz ile bütünleşerek bu dönemi yaşarsınız. Hamile kişi bedeninde başka bir can büyüttüğü için beslenmesine ve ruh haline sürekli dikkat eder ve bunun stresini kontrol etmeye çalışır. Bu süreçte eşler ve aileler hamileye yardımcı olmalı ve empati kurmalıdır.

Erken Hamilelik Belirtileri

Son cinsel ilişkinizin üzerinden 7 gün geçmişse ve 7 günde hamilelik belirtileri yaşamaya başlamışsanız erken hamilelik belirtileri gösteriyor olabilirsiniz. Bunlar normal bir hamilelik süreciyle tamamen aynıdır. Bir hamile 9 ay boyunca tamamen aynı şeyleri yaşamaz. Bu sağlık durumunuz, spor geçmişiniz, beslenme düzeniniz, genetiğiniz gibi birçok etkene bağlı olarak değişir. Herkes aynı hamilelik sürecini yaşanmaz. Buna rağmen hamilelik sürecinde düzenli beslenir ve hareket etmeye özen gösterilir hafif sporlar yapılırsa bebeğin hem gelişimi hem de doğum anı daha rahat olacaktır. Doğumda bir komplikasyon ile karşılaşmamak için jinekoloğun verdiği ilaçlar kullanılmalı ve düzenli kontroller yapılmalıdır. Sancı, akıntı, kanama gibi durumlar önemsenmeli ve hastaneye başvurulmalıdır. Bunlara dikkat edilmediği hallerde hamileler ciddi sorunlar ile karşılaşabilir. Bunlardan bazıları dış gebelik, düşük gibi, bebeği kaybetmeye kadar giden komplikasyonlardır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*