Hamilelik Belirtileri

hamilelik belirtileri

Planlanmış bir gebelik sürecinde bebek bekliyorken birden fazla emare size müjdeli bir habermiş şeklinde gelebilir. Aslına bakarsak gebelik ilk başlarda döllenen bir yumurta rahim duvarına tutunmasıyla adım atar. Daha sonrasında gebelik başladıktan çok kısa bir süre de gebelik emareleri anlaşılmaya başlanır.
Meme uçları: Hamile hormonlarının kan akımı artıkça, siz meme etrafında bir karıncalanma hissedebilirsiniz. Bu durum genelde gebeliğin erken belirtileri arasında ortaya çıkabilir. Vücut hormon dengesindeki dalgalanmaya alıştıktan sonra bu his azalacaktır.
Lekeler ve kramplar: İç çamaşırlarınızda hafifçe pembe veyahut kahverengi lekeler fark edebilirsiniz. Ek olarak küçük tuvaletinizi yaparken bazı kramplar oluşabilmektedir.
Hasta hissetmek: Kendinizi çok yorgun ve bitkin hissedebilirsiniz. Sabah bulantıları yaklaşık olarak 6 haftalıklar adım atar en erken ise 4.Hafta da hissedersiniz. Gün içinde sürekli mide bulantıları canınızı biraz sıkabilir.

Duygusal yoğunluk: Aynı şekilde bu durumun emareleri içinde da kendinizi yorgun ve bitkin hissedebilirsiniz. Özellikle de gebeliğin erken dönemlerinde vücut bebeği destelemek için sizi sürekli dinlemeye, yatmaya zorlar. Kendinizi bir yorganın altında kafanızı kaldırmadan uyurken bulabilirsiniz.
Devamlı idrara çıkmak: Hamileliğin 6.Haftasından itibaren sık sık idrara çıkma isteği dünyaya gelecektir. Bu konum en önemli belirtiler arasındadır. Sürekli idrar istediğin gelmesi böbreklerin normalden çok daha fazla çalışması ile ilişkilidir.
Gıda isteği ve koku hissindeki değişme: Bazı gıdaları canınız çok çekerken, bazı gıdalardan da adeta kaçmak isteyebilirsiniz. Ağzınıza metalik gibi bir tat gelebilir. Yiyecekler pişme esnasında çıkan koku sizi rahatsız edebilir.
Memede koyulaşma: Cilt renginde değişmeler görülür. Ortalama olarak 8.Haftadan itibaren artık göğüs ucu çevreında koyulaşmalar adım atar. Büyük olasılıkla fark etmeyeceksiniz sadece vulva ve vajina derinliklerinde de kırmızımsı mor gibi bir renkte değişim gözlenebilir.

Bir cevap yazın