Loading...
Arama

Hamileliğin İlk Zamanlarında Sigara İçmenin Zararları

Gebeliğin ilk 3 aylık döneminde, sigara içen veya sigara dumanına maruz kalan annelerin bebeklerinde doğuştan kalp hastalığı olması muhtemeldir. Bu risk %20 ile %70 arasında değişir. Kalp kusurları tespit edilmiştir, ciğerlere alınan duman kalbin sağ tarafına gelen kan akışını engeller, sağ ventrikül çıkış yolu tıkanıklıklarına yol açar, atriyal septal defekt olarak bilinen kalbin üst odaları arasında soruna yol açar. Gebelikte önce sigara içen annelerin bebekleri de tehlikededir.

Hamileliğin İlk Zamanlarında Sigara İçmek Bebeğin Kalbini Riske Atıyor

Hamile kalmayı düşünmeden önce sigarayı bırakmış olmak gerekir ki, hamilelik sırasında özellikle ilk 3 ay çok hassas bir dönemdir asla dumana ve sigaraya maruz kalınmamalıdır. Bir kadının bebeğinin sağlığını geliştirmek için kendi sağlığını koruması ve özen göstermesi gereklidir. Doğum kusurları ve gelişim bozuklukları başkanı, sigaranın, erken doğumu tehdit ettiğini, doğum kusurlarına yol açtığını, düşük riskine yol açtığını, komplikasyonlara yol açtığını dile getirmiştir.

Kalp fonksiyonlarına zarar verir. Ölüme ve uzun süreli sakatlığa yol açabilir. Her yıl 40.000 bebekte doğum kusurları, konjenital kalp kusurları ve ölüm meydana gelmektedir. Sağ ventrikül çıkış yolu tıkanıklıkları gelişir. Hamilelikte sigara kullanımı tüm dünyada ciddi bir halk sağlığı problemidir.

Sigara sadece kadının değil doğmamış bebeğin de sağlığını ciddi anlamda tehdit eden bir faktördür. nikotin ve karbonmonoksitin kötü gebelik öyküsü için ana risk faktörü olduğu kabul edilmektedir. Felç, zeka geriliği de görülebilir. Erken doğum riskinin yanı sıra sigara bazı doğumsal anomalilerin görülme riskini de arttırmaktadır.ayrıca sigara sütün kalitesini de bozmaktadır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*