Ana Sayfa / Genel Sağlık / Hafif ve Ciddi Yanıklarda Tedavi Yöntemleri

Hafif ve Ciddi Yanıklarda Tedavi Yöntemleri

Değerlendir

Yanıklar ateş, güneş, kimyasal ve elektrik gibi etmenler nedeni ile cildin dokularının zarar görmesidir. Yanıklar hafif ve önemsiz bir sorun olabileceği gibi yaşamı tehdit edici boyutlarda da olabilir. Yanık tedavisi yanığın derecesine bağlı olarak değişir. Hafif yanıklar evde tedavi edilebilir. Bununla birlikte ciddi boyutlardaki yanıklar için acil tıbbi müdahale gerekir.

Hafif Yanıklar

Hafif yanıklar genellikle evde tedavi edilebilir. Bazı ağrı kesiciler ve yanık bölgeye soğuk kompres yapılması yanıkların iyileşmesi için yeterli olabilir. Hafif derecedeki yanıklar birkaç gün veya hafta içerisinde iyileşir.

Ciddi Yanıklar

Ciddi yanıklar tıbbi yardım ve acil müdahale gerektirir. Yanıklar orta veya ciddi derecede ise, yanıklar el, ayak, kasık ve yüz bölgesinde oluşursa acil yardım isteyin. Acile gitmeden önce yapabilecekleriniz şunlardır;

Yanığa neden olan aracın söndürülmüş olduğundan emin olun. Kişinin üzerindeki kıyafetler yanıyorsa koşmasına izin vermeyin ve kişinin üzerine su atın. Yaralının nefes aldığından emin olun. Eğer solunum durmuşsa kalp masajı yapın. Yanık olan bölgeyi temiz bir bandaj ile sarın ve acile gidin.

Tıbbi Tedavi Yöntemleri

Hastanede gerçekleştirilen yanık tedavisi şu şekildedir;

Yanığın Değerlendirilmesi: Yanığın seviyesi değerlendirilir ve kişinin üzerindeki eşyalar çıkarılır.

Damar İçi Sıvı Verilmesi: Doktorlar dehidrasyonu önlemek için hastaya damar içinden sıvı verirler.

İlaç Tedavisi: Oral yolla ağrı kesici ve antibiyotik tedavisi uygulanır. Bu sayede enfeksiyon riski azaltılır ve hastanın acı çekmesi önlenmeye çalışılır.

Yara Bakımı: Yanıklar temizlenir ve yara üzerindeki yabancı maddeler alınır.

Koruyucu Örtü: Yara temizlendikten sonra üzeri koruyucu bir bandaj ile sarılır.

Ameliyat: Bazı ciddi yanık vakalarında yarayı kapatmak ve ölü dokuyu almak için ameliyat prosedürü uygulanabilir.

Bir önceki yazımız olan Aplastik Anemi Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizde Aplastik Anemi Belirtileri, Aplastik Anemi İlaçları ve Aplastik Anemi Nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Haber

Ses Neden Çatallaşır?

Ses Neden Çatallaşır?5 (100%) 1 vote Ergenlik döneminde sesdeki değişimler normaldir. Bir süre sonra ses …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

download microsoft office professional plus 2019 with volume licensing product key download official microsoft office 2016 professional visio bonanza can i use can i get official microsoft office professional plus 2013 product key unlicensed official how to install microsoft office professional plus 2019 with product key buy best i have a windows 10 pro product key but no disc