Loading...
Arama

Hafif ve Ciddi Yanıklarda Tedavi Yöntemleri

Yanıklar ateş, güneş, kimyasal ve elektrik gibi etmenler nedeni ile cildin dokularının zarar görmesidir. Yanıklar hafif ve önemsiz bir sorun olabileceği gibi yaşamı tehdit edici boyutlarda da olabilir. Yanık tedavisi yanığın derecesine bağlı olarak değişir. Hafif yanıklar evde tedavi edilebilir. Bununla birlikte ciddi boyutlardaki yanıklar için acil tıbbi müdahale gerekir.

Hafif Yanıklar

Hafif yanıklar genellikle evde tedavi edilebilir. Bazı ağrı kesiciler ve yanık bölgeye soğuk kompres yapılması yanıkların iyileşmesi için yeterli olabilir. Hafif derecedeki yanıklar birkaç gün veya hafta içerisinde iyileşir.

Ciddi Yanıklar

Ciddi yanıklar tıbbi yardım ve acil müdahale gerektirir. Yanıklar orta veya ciddi derecede ise, yanıklar el, ayak, kasık ve yüz bölgesinde oluşursa acil yardım isteyin. Acile gitmeden önce yapabilecekleriniz şunlardır;

Yanığa neden olan aracın söndürülmüş olduğundan emin olun. Kişinin üzerindeki kıyafetler yanıyorsa koşmasına izin vermeyin ve kişinin üzerine su atın. Yaralının nefes aldığından emin olun. Eğer solunum durmuşsa kalp masajı yapın. Yanık olan bölgeyi temiz bir bandaj ile sarın ve acile gidin.

Tıbbi Tedavi Yöntemleri

Hastanede gerçekleştirilen yanık tedavisi şu şekildedir;

Yanığın Değerlendirilmesi: Yanığın seviyesi değerlendirilir ve kişinin üzerindeki eşyalar çıkarılır.

Damar İçi Sıvı Verilmesi: Doktorlar dehidrasyonu önlemek için hastaya damar içinden sıvı verirler.

İlaç Tedavisi: Oral yolla ağrı kesici ve antibiyotik tedavisi uygulanır. Bu sayede enfeksiyon riski azaltılır ve hastanın acı çekmesi önlenmeye çalışılır.

Yara Bakımı: Yanıklar temizlenir ve yara üzerindeki yabancı maddeler alınır.

Koruyucu Örtü: Yara temizlendikten sonra üzeri koruyucu bir bandaj ile sarılır.

Ameliyat: Bazı ciddi yanık vakalarında yarayı kapatmak ve ölü dokuyu almak için ameliyat prosedürü uygulanabilir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*