Loading...
Arama

Güncel Diş Kanal Tedavisi Fiyatları

Diş hekimleri tarafından en çok uygulanan yöntemlerden birisi olan kanal tedavisi ile günümüzde birçok diş kurtarılabilmektedir. Kanal tedavisi nedir? diye soracak olursanız. Kanal tedavisi kısaca, pulpa adı verilen ve dişin içerisinde yer alan dokunun çıkarılması işlemidir. Dişin merkezinde pulpa veya bir diğer ismi ile dişözü adı verilen bir ipliksi yapı vardır. Bunun çevresi ise sert diş tabası ile çevrilmiş durumdadır. Çürük, çatlak gibi çeşitli nedenler ile normal yapısı bozulan dişlerde kanal tedavisi işlemi uygulanır. Sonrasında ortaya çıkan boşluk doldurularak diş tedavi edilir.

Özellikle diş çürükleri, kırıkları ve çatlakları ile beraber normalde dış ortam ile bağlantısı olmayan pulpa tabası dış ortama açık hale gelir. Bu durumda enfeksiyon riski artmakta ve diş apseleri oluşabilmektedir. Sonrasında ise ciddi diş ağrıları meydana gelebilir. Bu tarz olgularda acil müdahale etmek gerekmektedir.

Kanal tedavisi oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Normalde kaybedilebilecek dişler bile kanal tedavisi ile tedavi edilebilmektedir. Eskiden bu tarz dişler genellikle çekilmekteydi. Günümüzde kanal tedavisi ve sonrasındaki uygulamalar ile bu tarz dişler tedavi edilebilmektedir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikli olarak azı dişlerin kuronunda veya sıkıntı ön dişlerde ise ön dişlerin arka kısmında bir delik açılır. Hastalıklı olan dişözü yani pulpa tabası çıkarılır. Pulpa çıkarıldıktan sonra oluşan boşluk ve kök kanalları temizlenerek, genişletilir. Sonrasında yapılacak dolgu için şekillendirilir.

Dişlere uygulanan kanal tedavisi bazen tek seans sürmekte, bazende birden fazla seansa ihtiyaç duyulmaktadır. Eğer birden fazla seans uygulanarak yapılacaksa, seanslar arasında açılan deliklere geçici dolgu materyali konulmaktadır.

Son olarak dişe uygun materyaller konulur ve kalıcı dolgu yapılır. Bunun için çeşitli yöntemler söz konusudur. Genellikle gutta percha adı verilen küçük konik uçlu materyal konularak yapıştırılır ve dolgu yapılır. Bazen daha farklı metal veya plastik parçalar kullanılabilir. Bazense direk olarak dolgu ile tedavi yapılır.

Kanal Tedavisi Fiyatları

Bu fiyatlar her yıl Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından belirlenmektedir. Türk Diş Hekimleri Birliği her yılın başında o yıl için uygulanacak diş hekimliği ile alakalı tüm muayene, tedavi ve tanı yöntemleri ile alakalı olarak bir asgari ücret tarifesi yayınlamaktadır. Tüm diş hekimleri ve diş sağlığı ile ilgili hizmet veren yerler bu asgari ücret tarifesine uymak zorundadır. Diş hekimlerinin uygulayacağı minimum fiyatlar bunlardır. Herhangi bir üst sınır belirlenmediğinden dolayı bu fiyatların üstüne çıkmak diş hekimi ve sağlık kuruluşunun kendisine kalmıştır.

2019 yılı için uygulanacak olan kanal tedavisi fiyatları henüz belirlenmemiştir. Fakat 2018 yılında uygulanan rakamlar dikkate alınarak yaklaşık olarak rakamlar ortaya çıkmaktadır. Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından rakamlar netleştiğinde sizler ile tekrardan paylaşacağız.

2018 Yılı Kanal Tedavisi Fiyatları

Kanal Tedavisi – Tek Kanal (Dolgu Hariç) – 200,00 TL
Kanal Tedavisi – İki Kanal (Dolgu Hariç) – 330,00 TL
Kanal Tedavisi – Üç Kanal (Dolgu Hariç) – 440,00 TL

2019 Yılı Kanal Tedavisi Fiyatları (Yaklaşık)

Kanal Tedavisi – Tek Kanal (Dolgu Hariç) – 250,00 TL
Kanal Tedavisi – İki Kanal (Dolgu Hariç) – 400,00 TL
Kanal Tedavisi – Üç Kanal (Dolgu Hariç) – 520,00 TL

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*