Loading...
Arama

Guatr Nedir ?

Guatr; boynumuzun ön kısmında yer alan tiroit bezlerindeki nodüllerin normal dışı bir şekilde büyüyerek ağrı, öksürük, nefes zorluğu gibi rahatsızlıklara sebebiyet vermesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır.  Doktor nodülleri incelemeye aldıktan sonra kötü huylu olup olmadığına karar verir. Tiroid bezlerinin olağanüstü hormon salgılaması durumunda “Zehirli Guatr” ortaya çıkabilir.

Zehirli Guatr Nedir ?

Zehirli Guatr, diğer adıyla Hipertiroidi nodüllü veya nodülsüz olarak iki şekilde görülebilir. Tanısı kan testleriyle konur. Hastalarda ilaç tedavisi uygulanabileceği gibi nodüllerin durumuna bağlı olarak doktor tarafından ameliyat kararı verilebilir. Bu durumda hastalar boynunun ön tarafından ameliyat edilerek tiroid bezlerinin bir bölümü alınabilir. Guatr ameliyatları 3 saate kadar sürebilir. Ameliyattan sonra hasta tamamen iyileşebilir ancak ömür boyu ilaç kullanması gerekecektir.

Zehirli Guatr hastalarında hızlı kilo verme durumu, saç dökülmesi, boğaz şişkinliği hissi, çarpıntı, kronik yorgunluk, fazla terleme, asabilik ve gerginlik gibi belirtiler baş gösterir.

Radyoaktif İyot Tedavisi Nasil ve Hangi Durumlar da Uygulanır

Guatr’ın temel sebebi vücudun ihtiyaç duyduğu iyotun beslenme yoluyla alınamamasıdır. Bu sebeple Guatr hastalarına ilaç tedavisine ek olarak Radyoaktif İyot Tedavisi uygulanabilir. Radyoaktif İyot Tedavisi diğer adıyla Atom Tedavisi olarak da bilinir.

Atom tedavisini kimlerin alacağına ameliyat sonrası doktor karar verir. Gerekli iyileşme göstermeyen hastalar için tedaviye başlanır. Atom tedavisiyle tiroid bezlerindeki kanserli hücreleri yok etmek amaçlanır. Tedaviye başlamadan önce hastanın 6 saat kadar hiçbir şey yememiş olması gerekir.

Hastaya radyoaktif ilaç ağız yoluyla verilir. İlaç verildikten sonra hasta beş güne kadar ilaç aldığı odada bekletilir. Bu süre boyunca hastanın odasına dışarıdan ziyaretçi kabul edilmez. Vücuda ilaç ile birlikte giren radyasyonun hastaya zarar vermemesi için kişinin her gün duş alması ve bol bol su içmesi gerekmektedir. Radyoaktif ilacın herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır ve ilacın herhangi bir kokusu yahut tadı yoktur.

Atom tedavisi öncesinde duruma göre hastaya doktoru tarafından bir diyet programı yazılabilir. Bu diyet programı tedavinin etki sürecini ve hastanın iyileşme sürecini olumlu olarak etkiler.

Guatr Tedavisini Hangi Bölüm Yapar ?

Radyoaktif İyot Tedavisi hastanelerin Nükleer Tıp bölümlerinde yapılır. Hastanın ameliyat olması aşamasında ise devreye Endokrin Cerrahisi girer.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*