Loading...
Arama

Guatr Hastalığı Nedir ve Nedenleri Nelerdir?

guatr

Ülkemizde meşhur hastalıklar arasında adı en sık geçen hastalıklardan biridir guatr hastalığı. Ama birçok insan ne olduğunu ve neden kaynaklandığını bilmez. Bazıları boyunda meydana gelen bir şişlik olduğunu düşünüyor. Aslında bilinenlerin birçoğu yanlış bilgilerden ibaret. Guatr boynumuzun ön ve alt kısmında bulunan tiroid bezinin büyümesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Tiroid bezi adını verdiğimiz bu salgı bezi hormon salgılamakla yükümlüdür. Salgıladığı tiroksin hormonu sayesinde vücudun ritmini dahi etkiler ve vücudu kamçılar.

Hipertiroidizm

Tiroid bezinin fazlaca çalıştığı durumlarda zıt yönde belirtiler görülmektedir. Aşırı sinirlilik, kilo kaybı, titremeler, hafif ya da kısa adet, kalpı hızının artması, çarpıntı, halsizlik ve bitkinlik vs belirtiler tiroid bezinin daha fazla çalışmasıyla ilgili olabilmektedir.

Hipertiroidizm

Tiroid bezinin daha az çalıştığı zamanlarda ise vücutta bir yavaşlık meydana gelerek kabızlıki kilo almak, yavaş düşünme hareketleri ve üşüme meydana gelir. Enerji bitkinliği olan hastalar kendini bitkin hisseder ve ciltte kurumalar meydana gelir.

Teşhis 

Tiroid beziyle ilgili olan Guatr hastalığında tanılama amacıyla iki tane tanılama aracı kullanılır. Kandaki hormon düzeyleri kontrolü ve ultrasonografi ile tam tanılama konabilmektedir. Hormon düzeyleri için yapılan testlerde T3 ve T4, TSH hormonlarının düzeylerine bakılır. Özellikle T3 ve T4 hormonları tiroid bezi tarafından salgılanır. TSH hormonu ise tiroid berzini çalıştıran hormonun adıdır. Az çalıştığında artar ve çok çalıştığında azalır.

Ultrasonografi

Son derece faydalı bir tanılama yöntemi olan ultrasonografi hastaya zarar vermez ve oldukça hassas ölçümler yapılmasına olanak tanır.

Guatr Nedenleri

Guatr hastalığı ile ilgili yaygın inanışta iyot eksikliği yatmaktadır. İyotun az olduğu bölgelerde daha çok rastlanmaktadır. Demir eksikliği anemisi ve lithium guatra sebep olabildiği gibi soya yağı ve fasülyesi veya guatrojen boyalar da sebep olabilmektedir. Tiroit bezi hormonlarının yapımının normal bir oranda bulunması için gündelik iyot gereksiniminin yaklaşık 150 mikrogram olduğu düşünülüyor.

Boynun ön bölgesinde bir şişme meydana gelmektedir ve bunun enfeksiyon ya da kanser ile ilgisi yoktur. Eğer tedavi edilebilecek bir guatr geciktirilirse mutlaka ameliyat gereklidir. İlaç tedavisine cevap verilmediği durumlarda da ameliyat seçeneği düşünülmektedir.

İdrar içerisinde atılmış olan iyotun oranı eksiklik varsa derecesini gösterir.İdrar iyotunda eksiklik olan kişilerde de guatr hastalığı ortaya çıkabilmektedir.

Zehirli Guatr Nasıl Anlaşılır?

Kalpte çarpıntı, Ellerde görülen titreme, Sinirlilik hali, Aşırı bir heyecanlılık, Nabızda düşüş  ve tansiyonda artış, Terlemek, Sıcak havalara tahammülsüzlük, Gözlerin yuvalarından taşması gibi durumlarda bir doktora başvurulmasında fayda vardır.

Ülkemizde sağlık sorunlarının başında eğitimsizlik ve öenmsememe gelmektedir. Çünkü insanlar eğitimsiz oldukları için doğru düşünememekte , amann bana ne olacak diyerek küçük hastalıkları ötelemektedirler. Oysaki o küçük hastalıklar zamanla büyüyerek tarifsiz acılara ve geri dönüşü olmayan yollara sokabilir insanları. Bunun için önceliğimiz kendimizi tanımak ve kendimize değer vermek . Sonraki aşamada yavaş yavaş hiçbirşeyi aslında önemsiz görmememiz gerektiğini öğreneceğiz.

Guatr hastalığında hafif şişme belirtilerinde mutlaka doktora görünülmesi gerekmektedir. İyotlu tuz kullanımı teşvik edilmelidir ve insanların buna dikkat etmesi sağlanmalıdır. İyot miktarının vücutta azalması ile tiroid bezinin görevini tam yerine getirememesi ile netecelenen  Guatr hastalığında  erken teşhis çok önemlidir. Eğer kişiler bir çok hastalıkta olduğu gibi guatr hastalığında da erken teşhis de bulunabilirse hastalığın kısa zamanda önüne geçilebilmektedir.

TEDAVİ AŞAMASI

Tiroid hormonu ilaç şeklinde verilir ve eksikliği giderilir. Eğer hormon fazla ise tam tersi hormon azaltıcı ilaçlar verilir. Bununla beraber cevap vermeyen hastalarda ameliyat yolu tercih edilebilmektedir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*