Loading...
Arama

Grip aşısının etki süresini egzersiz yaparak uzatabilirsiniz

Stres, yaşlılık, hastalıklar ve sağlıksız yaşam şekli, immun sistemin  zayıflamasına neden olmaktadır. Son yıllarda savunma sistemini artıran sağlıklı beslenme, stresin azaltılması ve düzenli egzersiz yapılması teşvik edilmekte ve üzerinde sıklıkla durulmaktadır.

Yapılan araştırmalarda düzenli fiziksel akivitenin, üst solunum yolu enfeksiyonları görülme sıklığını % 18 ila % 67 oranında azalttığı bildirilmektedir. Düzenli orta şiddetteki egzersizin, savunma sistemi ve sağlığı olumlu etkilediği hatta aşılamaya karşı immun cevabı artırdığı belirtilmektedir. Yaşlı bireyler genç bireylere göre aşı sonrası koruyuculuğu daha hızlı kaybederler. Kardiyovasküler egzersiz yapmanın, yaşlı bireylerde aşının koruyuculuk süresini artırdığı ve bu etki nedeniyle yaşlı bireylerde egzersiz yapmanın çok önemli olduğu belirtilmektedir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*