Ana Sayfa / Genel Sağlık / Gözde Seğirme Nedenleri

Gözde Seğirme Nedenleri

Gözde Seğirme Nedenleri
5 (100%) 1 vote

Vücutta çeşitli bölgelerdeki kaslarda seğirmeler görülebilir. En çok seğirme görülen kaslardan birisi göz kaslarıdır. Göz kaslarında ve göz çevresinde birçok nedene bağlı olarak seğirmeler meydana gelebilir.

Göz kaslarında seğirme; bu bölgedeki kasların istem dışı olarak seğirmesi yani titremesidir. Genellikle üst göz kapaklarında bu tarz seğirmeler şekillenir. Latincede göz seğirmesine “miyokimi” ismi verilir.

Gözlerde seğirme genellikle basit nedenlerden kaynaklı olarak ortaya çıkar. Bazen çok kısa sürer bazense çok uzun süre hatta aylarca devam edebilir. Eğer göz kaslarındaki seğirme sizi rahatsız ediyorsa ve birkaç gün boyunca geçmemiş ise mutlaka bir uzmana görünmek gerekir.

Göz Kaslarında Seğirme Nedenleri

En büyük nedenler yorgunluk, stres ve kafein içeren besinlerin tüketilmesidir. Bunlar genellikle kısa süreli seğirmelerdir. Bunlar dışında göz ile ilgili hastalıklardan kaynaklı seğirmeler ortaya çıkabilir. Bu hastalıklar arasında kornea iltihaplanması, konjuktivit ve gözün çeşitli bölgelerindeki tahrişler sayılabilir. Bu nedenlerden kaynaklı olan seğirmelerde eğer sebep ortadan kaldırılıp tedavi uygulanmaz ise durum ciddiye gidebilir.

Stres: En önemli nedenlerden birisidir. Yoğun iş temposu, iş stresi, sınav stresi, mutsuzluk gibi birçok stres kaynağına bağlı olarak gözlerde seğirmeler şekillenebilir.

Mineral ve Vitamin Noksanlıkları: Düzensiz ve dengesiz beslenme sonucunda meydana gelen mineral ve vitamin eksiklikleri aynı zamanda gözlerde seğirmelere de neden olabilir.

Kafein: Kafein içeren kahve gibi içecekleri fazla tüketmek merkezi sinir sistemi üzerine etki yapar. Bunun yanında gözlerde seğirmeye sebebiyet verebilir.

Alkol: Yine nedenler arasında sayılabilir. Alkolün zararları saymakla bitmez. Bir zararı olarakta bunu sayabiliriz.

Göz Kuruluğu: Göz kuruluğu; lens kullanmak, yaşlılık veya çeşitli ilaçların yan etkileri neticesinde ortaya çıkabilir. Göz kuruluğu sonucunda seğirmelerde şekillenebilir.

Bunlar dışında; göz yorgunluğu, çeşitli ilaçlarda göz seğirmesine neden olabilir.

Bir önceki yazımız olan Dilde Ekşi Tat Nedenleri ve Çözüm Yolları başlıklı makalemizde Dilde Ekşi Tat, Dilde Ekşi Tat Nedenleri ve Dilde Ekşi Tat Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Haber

Ses Neden Çatallaşır?

Ses Neden Çatallaşır?5 (100%) 1 vote Ergenlik döneminde sesdeki değişimler normaldir. Bir süre sonra ses …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

download microsoft office professional plus 2019 with volume licensing product key download official microsoft office 2016 professional visio bonanza can i use can i get official microsoft office professional plus 2013 product key unlicensed official how to install microsoft office professional plus 2019 with product key buy best i have a windows 10 pro product key but no disc