Ana Sayfa / Göz Sağlığı ve Hastalıkları / Gözde Arpacık Nedenleri ve Tedavisi

Gözde Arpacık Nedenleri ve Tedavisi

Değerlendir

Sıkça rastlanan bir sorun olan ‘’Arpacık’’ mikrop kaynaklı bir enfeksiyon çeşididir. Sivilceye benzer ve çoğu zaman göz kapağında oluşur. Dışarıdan kapılma ihtimali yüksek olsa da, düşen vücut direncimiz sebebi ile, vücudumuzdaki bakterilerin enfekte haline gelmesiyle de oluşabilir.

Vücudumuzdaki bakteri oranı, sahip olduğumuz hücre sayısı kadardır. Uykusuzluk gibi sebeplerden dolayı düşen vücut direncimiz, bizi bu bakterilere karşı savunmasız hale getirecektir. Arpacığın asıl sebebi de budur. Bağışıklık sistemimizi zedeleyen hastalıklar sonrasında da arpacık çıkma ihtimali yükselecektir.

Arpacık Neden Oluşur?

  • Göz kapaklarımızdaki yağ bezelerinin enfekte olması halinde, göz kapağında arpacık görülebilir.
  • Arpacık oluşumunun sebebi, %90 ihtimalle Stafilokok bakteridir. Stafilokok bakteri genellikle burunda bulunan bir bakteridir. Burnunuzu siler ve hemen ardından göz çevrenize temas ederseniz, bakteri kolayca göze ulaşacak ve enfesiyona neden olma riski artacaktır.
  • Bağışıklık sistemimizin vücudumuzu koruyabilecek kadar güçlü kalması oldukça mühimdir.
  • Vitamin eksikliği ise bağışıklık sistemini zayıf düşürecek ve vücudumuz enfeksiyon riskine karşı savunmasız kalacaktır. Bu nedenle E,C ve A vitaminleri önemlidir.
  • Makyaj kullanımında temizliğe dikkat edilmelidir. Aksi halde göz kapağında arpacık görülme ihtimali yüksektir. Aynı makyaj malzemelerinin başkalarıyla paylaşılması ya da uyumadan önce göz makyajının temizlenmemesi, arpacık oluşumunu tetikleyen önemli hususlardandır.

Arpacığın Tedavisi Nasıldır?

Evde tedavi seçeneği düşünülmemelidir. Eğer arpacık problemi yaşıyorsanız muhakkak bir göz doktoruna görünmeniz gerekir. Doktorun vereceği damla ve antibiyotikler tedavi için yeterli olacaktır. Doktor önerisi olmadan hiçbir antibiyotik ya da damla çeşidi kullanılmamalıdır.

Soğan ya da sarımsak gibi antibiyotik etkisi olduğu düşünülerek göze sürülen maddeler enfeksiyonu engellemeyecek, aksine artmasına sebep olacaktır. Arpacığın kendi kendine geçmesi beklenmemelidir. Kendi kendine geçebilir fakat bu durumda, ilerleyen zamanlarda tekrar etme ihtimali oldukça yüksektir.

Bir önceki yazımız olan Retinoblastom (Göz İçi Tümörü) başlıklı makalemizde Göz Tümörleri, Göz Tümörü ve Retinoblastom Ameliyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Haber

Vitrektomi Ameliyatı Nedir?

Değerlendir Genellikle göz içinde bulunan iltihaplanmalar da bu sorunlu bölgenin temizlenebilmesi için vitrektomi ameliyatı yapılır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

download microsoft office professional plus 2019 with volume licensing product key download official microsoft office 2016 professional visio bonanza can i use can i get official microsoft office professional plus 2013 product key unlicensed official how to install microsoft office professional plus 2019 with product key buy best i have a windows 10 pro product key but no disc