Loading...
Arama

Göz Seğirmesi Nedir? Göz Seğirmesi Nedenleri

Tüm vücutta kas seğirmesi görüldüğü gibi gözlerde de görülebilir. Fakat genel olarak baktığımızda aslında bunları farklı değerlendirmek gerekir. Göz seğirmesi ciddi olmamakla beraber birçok kişide görülebilen bir rahatsızlıktır. Bu olay için göz çevresinde derinin hareket etmesi diyebiliriz. Göz seğirmesi çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Fakat en bilinen nedenleri magnezyum ve potasyum eksikliğidir.

Vücutta oluşan magnezyum ve potasyum eksikliği göz seğirmesine neden olabilir. Göz seğirmeleri çoğunlukla kısa sürede geçer, ancak uzun süreli göz seğirmelerinde doktora başvurup nedenlerini araştırabilirsiniz. Uzun süreli kimi göz seğirmesinin nedenleri psikolojik olabilmekle birlikte bir nöroloji uzmanına görünmekte fayda vardır. Çünkü bu birçok durumdan kaynaklı olabilir ve acil müdahale gerekebilir.

Gözlerde seğirmenin en büyük nedenlerden olan magnezyum ve potasyum eksikliğine yakalanmamak için bu mineraller anlamında zengin besinleri tüketebilirsiniz. Potasyum özellikle; hurma, muz, kuru kayısı, kuru fasulye, süt tozu, kuru incir, badem, erik, patates gibi yiyeceklerde bulunur. Magnezyum ise; maden suyu, ceviz, limon, et, sebzeler, susam, somon balığı, bezelye, maydanoz, pirinç, elma, kayısı gibi besinlerde bulunur.

Bunların dışında göz seğirmesi başladığınızda gözünüzde seğiren bölgeye örneğin göz kapağına hafif hafif masaj yapabilirsiniz. Tabi ki böyle bir durumda siz müdahale etmeden önce bir uzmana başvuru yapmanızda ve muayene ettirmenizde yarar vardır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*