Loading...
Arama

Göz Altı Torbalarına Çözüm ve Göz Kapağı Estetiği

Göz kapaklarında meydana gelen düşme ve göz altı torbaları en güzel gözleri bile kötü gösterebiliyor. Fakat basit estetik uygulamalarla senelere meydan okuyan canlı ve sağlıklı bakışlara sahip olmak mümkün. Estetik ve Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu, göz çevresi estetiği ile ilgili görüşlerini açıklıyor.

Göz çevresi ile ilgili sorunlar kolayca ve kısa zamanda gideriliyor…

Göz çevresi rahatsızlıkların lokal anestezi ile acı olmadan ve çok kısa zamanda düzeltilebileceğini belirten Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu “Göz kapağı yaşlanma ile beraber ya da kalıtsal sebeplerle çok genç yaşlarda da torbalanabilir. Bazen de göz kapağı derisinde torbalanma olmaksızın, sadece sarkma ya da gevşeme de gözlenebilir. Tüm bunlar, bireyin yorgun ve yaşlı görünmesine neden olabilir. Bu durumun estetik görünüm bozukluğuna sebep olması yanında, sarkık haldeki üst göz kapaklarının gözün önünü kapatması bireyin görmesine de engel olabilir.” sözleri ile görüşlerini açıklıyor.

Göz kapağı ameliyatı nasıl yapılır?

Göz kapağı estetiği ameliyatı ya da diğer ismiyle blefaroplastinin, göz kapaklarına uygulanan estetik cerrahi bir girişim olduğunu sözlerine ekleyen Kışlaoğlu, görüşlerini şu şekilde söylüyor: ”Bu operasyonda, alt ve üst göz kapaklarından fazla sarkma ve torbalanmaya sebep olan deri fazlalıkları çıkarılır, fakat çıkarılan doku miktarlarının çok iyi planlanması gerekmektedir. Estetik göz kapağı ameliyatı ile fazla deri alınır, bunun yanı sıra fıtıklaşmış yağ dokusu önündeki zar güçlendirilir. Bu biçimde hem güzel bir görünüm elde edilir hem de bireyin rahat görmesi sağlanmış olur. Göz kapağı estetiği lokal anestezi ile yapılır, hastanın istemesi durumunda veya başka işlemler de yapılacaksa genel anestezi altında da yapılabilir. Hastanın var olan rahatsızlıklarına göre, sadece üst veya alt kapaklar ya da her ikisi de beraber ameliyat edilebilir. Ameliyat ortalama 1–1,5 saat sürer.’’

Operasyondan sonra iz kalıyor mu?

Üst göz kapağı için kesinin göz kapağının katlanma yerinden yapıldığını belirten Kışlaoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti: “Üst göz kapağında gizli bir dikiş ve alt göz kapağında kirpik dibinde kendiliğinden kaybolan dikişler bulunuyor. Bu sebepten ötürü, operasyon sonrası iz görünmez. Ameliyattan sonra ödem oluşumunu engellemek için, göz 1 saat kapalı tutulur. Hasta hemen evine geçebilir. Herhangi bir sargı ya da pansuman gerekmez; hasta iki gün sonra banyo yapabilir, ihtiyaçlarını rahat rahat giderebilir. Hastanın dört gün sonra üst göz kapağındaki dikiş alınır. Bu zaman zarfında, hasta güneş gözlüğü takarak günlük hayatını sürdürebilir. Bu operasyon tek başına uygulanırken, kaş kaldırma ve yüz germe operasyonları ile kombine edilebilir.”

Yeni göz kapağı şeklini ne kadar muhafaza eder?

Genellik olarak iyi sonuç veren bu uygulamalar ve revizyonların, (yeniden cerrahi girişim) nadiren gerekli görüldüğünü belirten Kışlaoğlu, göz kapaklarının yeni şeklinin yer çekimi dolayısıyla bazen 5–10 sene bazen de ömür boyu dayanabileceğini sözlerine ekliyor.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*