Ana Sayfa / Kadın Sağlığı / Göğüslerin Gelişimi Ne Zaman Durur?

Göğüslerin Gelişimi Ne Zaman Durur?

Değerlendir

Genç kızlığa geçişin en büyük göstergelerinden biri olan göğüslerin gelişimi kişiye göre değişmektedir. Her genç kız için bu farklı zamanlarda ve farklı boyutlarda meydana gelir. Peki, göğüslerin büyümesi ne zaman son bulur?

Göğüslerin büyümesinin durması tamamen kişiye özgü bir durumdur. Göğüslerin büyümesi genellikle 7 ila 13 yaşları arasında gerçekleşir. Büyüme, vücudunuza ve hormonlarınıza bağlı olarak değişebilir. Göğsün büyümesi genellikle 17–18 yaşlarında son bulur, fakat bazı uzmanlar, göğüs büyümesinin kişi çocuk sahibi olduktan sonra son bulduğunu öne sürmektedir.

Göğüs büyümesinin başlangıcından ergenliğin sonuna kadar bir genç kız, 5 aşamadan geçer. İlki, ergenliğe geçmeden önceki çocukluk dönemidir. Bundan sonra meme uçlarının şişmeye başladığı, hassaslaştığı ve hatta acıdığı dönem gelir. 3. aşamada, göğüslerdeki büyüme en belirgin şekilde ortaya çıkar. 4. aşamada, göğüslerin şekli ve konturu belirlenir. Bu aşamada pek fazla büyüme olmaz. Son aşamada göğüslerin büyümesi durur ve bu dönem genellikle 17–18 yaşına denk gelir.

Göğüslerin büyümesinde genetik büyük rol oynar. Fakat bu, her genç kızın annesiyle aynı göğüs büyüklüğüne sahip olacağı anlamına gelmez; babanın genetiği de bunu etkiler.

Daha önce de belirttiğimiz gibi birçok uzman göğüslerin olgunlaşmasının doğuma kadar sürdüğüne inanmaktadır. Hamilelik esnasında da süt üretimi ve emzirmeden dolayı göğüs büyüklüğünde değişiklikler olabilir. İşte yine bu aşamada genetik büyük rol oynar.

Genellikle genç kızların göğüsleri regl olduktan sonraki 4 yıl boyunca olgunlaşır. Her genç kız farklı dönemlerde regl olduğundan göğüslerinin olgunlaşmaya başlaması da farklı süreçler izlemektedir.

Bir önceki yazımız olan Vajina Prolapsusu Nedenleri ve Tedavisi başlıklı makalemizde Vajina Prolapsusu, Vajina Prolapsusu Belirtileri ve Vajina Prolapsusu Nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Haber

Doğum Kontrol Haplarının Fiyatları ve Yan Etkileri

Değerlendir İstenilen zamanda çocuk sahibi olmak için, istenmeyen gebelikleri önlemeye yardımcı olan yöntemlere doğum kontrol …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

download microsoft office professional plus 2019 with volume licensing product key download official microsoft office 2016 professional visio bonanza can i use can i get official microsoft office professional plus 2013 product key unlicensed official how to install microsoft office professional plus 2019 with product key buy best i have a windows 10 pro product key but no disc