Loading...
Arama

Göğüs (Meme) Küçültme Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Göğüs (meme) küçültme ameliyatları (reduction mammaplasty) genellikle aşırı büyük göğüslere sahip ve bundan dolayı fiziksel ve estetik rahatsızlık duyan hastalarımız tarafından talep edilen estetik ameliyatlardır. Göğüs (meme) küçültme ameliyatları tüm dünyada sıklıkla yapılan ve ölüm riski taşımayan ameliyatlardır. Kadınların birçok nedenden dolayı göğüsleri aşırı gelişmiş olabilir. Bu nedenle tüm dünya kadınları bu ameliyata sıcak bakmaktadır. Göğüs (meme) küçültme estetiği ameliyatı (reduction mammaplasty) yaklaşık olarak 1,5-2 saat civarında sürer. Hastaya normal şartlar altında genel anestezi uygulanır. Çok nadir durumlarda ise lokal anestezi ile işlem yapılır. Lokal anestezi ile yapılan işlemler hakkında estetik cerrahınızdan bilgi alabilirsiniz.

Göğüs (Meme) Küçültme Ameliyatı Öncesi

Göğüs (meme) küçültme ameliyatı öncesinde hasta mutlaka bir meme USG çektirmelidir. Göğsünde bir sorun olmadığını veya bu ameliyat olduğunda başka bir hastalığı tetikleme ihtimali olan durumlar mutlaka gözden geçirilmelidir. Ayrıca meme küçültme öncesinde hasta mutlaka nasıl bir göğüs istediğini ameliyattan ne beklediğinin çok iyi belirlemeli ve anlamalıdır. Göğüs (meme) küçültme ameliyatları mucizeyi gerçekleştiren ameliyatlar değildir. Birinci öncelikle kişinin fiziksel rahatsızlıklarını gidermek amacı ile yapılırlar. Kişi önceki hali ile sonra ki halini mutlaka kıyaslamalı ve durumunu ona göre değerlendirmesi gereklidir.

Göğüs (Meme) Küçültme Ameliyatarı Nasıl Yapılır?

Göğüs (meme) küçültme ameliyatları en genel anlatımıyla meme içerisinden bir miktar yağ ile dokunun alınarak bu işlem sonucunda fazlalık oluşturan derinin kesilerek alınması işlemidir. Genelde teknik olarak halk dilinde tert “T” tekniği denilen yöntem kullanılır. Bu ameliyat sonrasında beyaz hafif bir iz kalır ve bu zamanla görünmeyecek kadar küçülür.

Kombine Göğüs (Meme) Küçültme Ameliyatları

Genelde meme küçültme ameliyatı meme dikleştirme dediğimiz ameliyat türüyle birlikte yapılır. Bunun nedeni küçültülen göğsün şekil verme ihtiyacından dolayıdır. Meme başında bulunan kahverengi alan memenin küçülen boyutuna göre yukarıya kaldırılır ve meme toparlanır. Memeye estetik şekli verilir. Bu ameliyatlara da meme dikleştirme ameliyatları denir. Ameliyatı sonrası hafif ağrılar ve sızılar mutlaka olacaktır. Ama bu ağrılar sizin canınızı yakacak şekilde olmaz. Ameliyat sonrası verilen ilaçlar sizi normal yaşamınız da sizi rahatsız etmeyecek hala getirir. Ameliyat sonrasında kişi mutlaka bir gün süreyle hastanede kontrol altında kalmalıdır. Bu süre sonunda hasta kendini iyi hissederse taburcu olabilir. Taburcu olduktan sonraki bir haftayı evde geçirmelerinin şiddetle tavsiye ediyorum. Hasta bu süre sonunda normal iş yaşantısına aşırı fiziksel hareketlerden uzak bir şekilde devam edebilir.

Göğüs (meme) küçültme ameliyatları mutlaka tam teşekküllü acil bir durumda rahatlıkla müdahale edilebilecek bir hastanede yapılmalıdır. Bu hastanın sağlığı için çok önemlidir.

Göğüs (Meme) Küçültme Ameliyatı Sonrası

Göğüs küçültme ameliyat sonrasında kişi mutlaka önceki halini daha önce yaşadığı fiziksel zorlukları ameliyat sonrası ile mutlaka karşılaştırmalıdır. Genelde göğüs küçültme yaptıran bayanlar aşırı büyük göğüs nedeni ile oluşan sırt ağrıları meme altında mantar oluşumu gibi aslında gerçekten sağlığımızı ilgilendiren şikayetlerle gelir. Bu şikayetlerin ne kadar geçtiği vücut yapınıza göre ameliyat sonrası göğsünüzün simetrisi ve vücuda uyumu iyi değerlendirilmelidir. Bu değerlendirme sonucu ameliyattan ne beklediğini bilen bir hasta ameliyat sonrası şaşkınlığa uğramaz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*