Ana Sayfa / Hamilelik / Göbek Kordonu Bağlanmasının Avantajları ve Dezavantajları

Göbek Kordonu Bağlanmasının Avantajları ve Dezavantajları

Değerlendir

Göbek kordonu rahim içindeki bebeği anneye bağlı tutar. Doğum anında kordon kesilerek dikkatlice bebek alınır. Göbek bağının alınması tıbbi bir süreçtir ve bazen doğumdan sonra bir süre geçtikten sonra kordon alınır. Rahim içinde 9 ay beslenmeyi sağlayan bu kordon plasentadan ayrılarak doğumla beraber atılır. Vajinal normal doğum sırasında anne nabzı durursa kordon tutularak sezaryen doğuma geçilir.

Bebeğin karın ve rahimdeki pozisyonuna göre büyüklüğüne de bağlı olarak kordon kesilmeyebilir. Bazen gerektiğinde göbek kordonu kesilmeden bebeğe bağlı kalır ve sıkılarak karnında durmaya devam ettirilir. İdeal tıbbi seviyeye gelmeden güvenilir koşullar olmadan bu kordon alınmamalıdır.

Son derece de yararlı olabilir. Kan pompalama, hücre gelişimi, kök hücre yenilenmesi gibi pek çok faydası da vardır. Düşük kiloda prematüre doğan sağlıksız bebekler için kordonun hemen alınmaması çok daha iyidir.

Oksijen, kan ve besin alabilmesini kolaylaştırır. Yeni doğan bebek hastalıklarından da korur. Göbekte sıkıştırılıp bağlı kalır ellenmemesi gerekir. Enfeksiyon akıntı iltihaba karşı doktor kontrolüne alınır ve dikkat edilir.

Bir önceki yazımız olan Gebelik Döneminde Tetanoz Aşısı başlıklı makalemizde Gebelik Döneminde Aşı, Gebelik Döneminde Tetanoz ve Gebelik Tetanoz Aşısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Haber

Hamilelik Döneminde Adet Kanamaları

Değerlendir Hamilelik döneminde genellikle döllenen yumurta nedeni ile artan progesteron hormonu rahim zarının atılımını engeller …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

download microsoft office professional plus 2019 with volume licensing product key download official microsoft office 2016 professional visio bonanza can i use can i get official microsoft office professional plus 2013 product key unlicensed official how to install microsoft office professional plus 2019 with product key buy best i have a windows 10 pro product key but no disc