Loading...
Arama

Göbek Kordonu Bağlanmasının Avantajları ve Dezavantajları

Göbek kordonu rahim içindeki bebeği anneye bağlı tutar. Doğum anında kordon kesilerek dikkatlice bebek alınır. Göbek bağının alınması tıbbi bir süreçtir ve bazen doğumdan sonra bir süre geçtikten sonra kordon alınır. Rahim içinde 9 ay beslenmeyi sağlayan bu kordon plasentadan ayrılarak doğumla beraber atılır. Vajinal normal doğum sırasında anne nabzı durursa kordon tutularak sezaryen doğuma geçilir.

Bebeğin karın ve rahimdeki pozisyonuna göre büyüklüğüne de bağlı olarak kordon kesilmeyebilir. Bazen gerektiğinde göbek kordonu kesilmeden bebeğe bağlı kalır ve sıkılarak karnında durmaya devam ettirilir. İdeal tıbbi seviyeye gelmeden güvenilir koşullar olmadan bu kordon alınmamalıdır.

Son derece de yararlı olabilir. Kan pompalama, hücre gelişimi, kök hücre yenilenmesi gibi pek çok faydası da vardır. Düşük kiloda prematüre doğan sağlıksız bebekler için kordonun hemen alınmaması çok daha iyidir.

Oksijen, kan ve besin alabilmesini kolaylaştırır. Yeni doğan bebek hastalıklarından da korur. Göbekte sıkıştırılıp bağlı kalır ellenmemesi gerekir. Enfeksiyon akıntı iltihaba karşı doktor kontrolüne alınır ve dikkat edilir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*