Loading...
Arama

Gece Karabasanları Hakkında Merak Ettikleriniz

Karabasanları, gece uykusu sırasında ortaya çıkan bir gerilim sonucunda aniden uyanma gibi fiziksel sonuçlara neden olan bir durumdur. Gece karabasanları çoğu zaman uyurgezerliğe de yol açar.

Karabasan çocuklarda daha sık ortaya çıksa da yetişkinleri de etkileyebilir ve yaklaşık olarak birkaç dakika sürebilir. Karabasan belirtileri kişiden kişiye değişir. Çocuklar genellikle sabah kalktıklarında karabasanla ilgili hiçbir şey hatırlamaz. Yetişkinler bazı durumlarda gece gördükleri karabasan rüyalarını hatırlarlar.

Karabasan belirtileri genel olarak uyku sırasında yatakta oturma, çığlık, terleme, kalp atışlarında artma, nefes almada zorluk, gece uykudan uyanma ve uyanık olmaya rağmen kıpırdayamama olarak ortaya çıkar. Eğer çocuğunuzda gözlemlenen karabasanlar sıklaşırsa ve çocuğunuzun uykusu devamlı olarak bölünürse çocuğunuzu bir doktora götürünüz.

Genellikle karabasanlar için bir tedavi uygulanması gerekmez. Eğer çocuğunuzda karabasan gözlemlenirse belli bir süre çocuğunuzun durumunu gözlemleyin. Eğer çocuğunuz gece yataktan kalkmak isterse onunla sakince konuşmaya çalışın ve yatağa dönmesiyle ikna edin. Çocuğunuzu zorla yatağa yatırmak durumu daha da kötüleştirebilir.

Eğer karabasanların nedeni bazı medikal ve mental sorunlarsa doktorunuz rahatsızlığın nedenini çözmeye odaklanır. Eğer karabasanların nedeni stres ve anksiyete atakları ise doktorunuz sizin veya çocuğunuzun bir terapiste görünmesini onarabilir. İlaç tedavisi genellikle karabasanlar için uygulanmaz. Bununla birlikte bazı durumlarda benzodiazepinler kullanılabilir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*