Ana Sayfa / Hamilelik / Gebelikte Sırt ve Bel Ağrısı Nedenleri ile Tedavisi

Gebelikte Sırt ve Bel Ağrısı Nedenleri ile Tedavisi

Değerlendir

Gebe kadınların %50-70’inde bel ve sırt ağrısı ile karşılaşır. Sürecin her aşamasında gebelikte sırt ağrısı görülebilir. Anne karnındaki bebek büyüdükçe bu ağrının şiddeti de artış gösterir. Gün içerisinde ve gece de hissedilebilir. Ağrıların azaltılması ve kontrolü mümkündür.

Gebe kalmadan önce sırtı ağrıyanlar ile fazla kiloluların bu ağrıyı çekmeleri normaldir. Hormon salgılama arttığından, leğen kemikleri arasında yer alan eklemler gevşeyerek omurgaya baskı yapar. Doğuma hazırlık için bu gevşeme gereklidir. Vücudun ağırlık merkezi bebek büyüdükçe öne doğru kaydığından vücudun duruş şekli değişir. Omurgaya binen yük artar. Vücuttaki zayıf bölgeleri yakalayan stres de ayrı bir sırt ağrısı sebebidir. Diğer nedenler ise bebeğin pozisyonu, düşük, dış gebelik, yerleşme kanaması, rahim büyümesi ve kasların paralel olarak ikiye ayrılmaya başlamasıdır.

Tedavi Yöntemleri ve Tavsiyeler

Ağrının azaltılması ve kontrolü için doktor onayıyla sırt kaslarını güçlendiren egzersizler yapılabilir. Yerden bir şey almak gerektiğinde diz üstü çömelmek, eğilmemek gerekir. Ayağa rahatsızlık veren ayakkabılar ile yüksek topuklular giyilmemelidir. Sırt üstü uzun süre yatılmamalıdır. Beli destekleyen göbek altı kemerler kullanılabilir. Bol istirahat önerilir. Bunun için de ayak altına destekleyici minder konulabilir. Ağrı hissedilen bölgeye soğuk/sıcak kompres yapılabilir. Bu ayrım alınan verimin kişiden kişiye değişmesi nedeniyledir. Dizler arasına yerleştirilen yastık da hamilelikte sırt ağrısı çekenlere tavsiye edilir.

Diğer bir yöntem ise masajdır. Ayrıca doktor tarafından verilecek ağrı kesiciler de kullanılabilir. Hamile yastığı adı verilen minder ile bel desteklenir ve uykuya yardımcı olur. Dik oturularak da ağrı azaltılabilir. Uyurken sol tarafa yatmak yararlı olur. Ayrıca “akupunktur” da bir tedavi çeşidi olup, doktor onayı gerektirir.

İki haftayı geçen şiddetli ağrılar doktora gidilmesini gerektiren durumlardır. “Asetaminofen” gibi ilaçlar tavsiye edebilir. Erken doğum habercisi de olabilen sırt ağrısı idrar yolu enfeksiyonu belirtisi olarak da görülebilmektedir. Sırt ağrısı vajinal kanama ile birlikte gerçekleşmişse acilen doktora başvurulması gerekmektedir. Aynı şekilde ritmik kalp sancısı ile sırt ağrısı birleşince acilen yine doktora gidilmesi şarttır.

Bir önceki yazımız olan Göbek Kordonu Bağlanmasının Avantajları ve Dezavantajları başlıklı makalemizde Göbek Kordonu Bağlanma, Göbek Kordonu Bağlanması ve Göbek Kordonu Bağlanması Artıları hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Haber

Hamilelik Döneminde Adet Kanamaları

Değerlendir Hamilelik döneminde genellikle döllenen yumurta nedeni ile artan progesteron hormonu rahim zarının atılımını engeller …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

download microsoft office professional plus 2019 with volume licensing product key download official microsoft office 2016 professional visio bonanza can i use can i get official microsoft office professional plus 2013 product key unlicensed official how to install microsoft office professional plus 2019 with product key buy best i have a windows 10 pro product key but no disc