Ana Sayfa / Hamilelik / Gebelikte Amniyon Sıvısının Görevleri

Gebelikte Amniyon Sıvısının Görevleri

Değerlendir

Amniyotik sıvı gebelik sırasında anne karnındaki bebeği yani fetusu çevreleyen berrak hafif ve sarımsı bir sıvıdır.

Amniyon kesesinde yer alır. Bebek anne karnında amniyotik sıvının içinde yüzer. Ortalama 800 ml sıvı bulunur ve en yoğun olduğu dönem 34. Haftadır. Bebek sıvı içnde sürekli döner. Akışkan sıvı içinde hareket eder nefes alır sonra serbest kalır. Amniyotik sıvı bebeğin gelişimine her yönden katkıda bulunur.

Kemikleri geliştirir akciğerlerin doğru ve tam gelişmesini sağlar. Isı kaybını önler bebeğin etrafındaki sıcaklığı dengeler sıcak tutar. Bebeğin dışarıdan gelen ani darbelerden korunmasını sağlar.

Bu sıvının aşırı şekilde fazla olması risklidir. Bebekte kusur ve anormalliklere annede diyabete kadar yol açabilir. Bebeğin hayatını riske atar. Gebeliğin geç sonlanması fetal sorunlar gibi kritik riskler amniyotik sıvı düzensizliğinden oluşur. Amniyosentez ile sıvıdan örnek alınarak nefes alışverişi, sağlığı, cinsiyeti ve gelişimi izlenebilir.

Bir önceki yazımız olan Preeklampsi (Gebelik Zehirlenmesi) Hakkında Bilgi başlıklı makalemizde Preeklampsi (Gebelik Zehirlenmesi) Belirtileri, Preeklampsi (Gebelik Zehirlenmesi) Nedenleri ve Preeklampsi (Gebelik Zehirlenmesi) Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Haber

Hamilelik Döneminde Adet Kanamaları

Değerlendir Hamilelik döneminde genellikle döllenen yumurta nedeni ile artan progesteron hormonu rahim zarının atılımını engeller …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

download microsoft office professional plus 2019 with volume licensing product key download official microsoft office 2016 professional visio bonanza can i use can i get official microsoft office professional plus 2013 product key unlicensed official how to install microsoft office professional plus 2019 with product key buy best i have a windows 10 pro product key but no disc