Gebelikte Amniyon Sıvısının Görevleri

Gebelikte Amniyon Sıvısının Görevleri
21 Mart 2018 tarihinde eklendi.
Değerlendir

Amniyotik sıvı gebelik sırasında anne karnındaki bebeği yani fetusu çevreleyen berrak hafif ve sarımsı bir sıvıdır.

Amniyon kesesinde yer alır. Bebek anne karnında amniyotik sıvının içinde yüzer. Ortalama 800 ml sıvı bulunur ve en yoğun olduğu dönem 34. Haftadır. Bebek sıvı içnde sürekli döner. Akışkan sıvı içinde hareket eder nefes alır sonra serbest kalır. Amniyotik sıvı bebeğin gelişimine her yönden katkıda bulunur.

Kemikleri geliştirir akciğerlerin doğru ve tam gelişmesini sağlar. Isı kaybını önler bebeğin etrafındaki sıcaklığı dengeler sıcak tutar. Bebeğin dışarıdan gelen ani darbelerden korunmasını sağlar.

Bu sıvının aşırı şekilde fazla olması risklidir. Bebekte kusur ve anormalliklere annede diyabete kadar yol açabilir. Bebeğin hayatını riske atar. Gebeliğin geç sonlanması fetal sorunlar gibi kritik riskler amniyotik sıvı düzensizliğinden oluşur. Amniyosentez ile sıvıdan örnek alınarak nefes alışverişi, sağlığı, cinsiyeti ve gelişimi izlenebilir.

Bir önceki yazımız olan Preeklampsi (Gebelik Zehirlenmesi) Hakkında Bilgi başlıklı makalemizde Preeklampsi (Gebelik Zehirlenmesi) Belirtileri, Preeklampsi (Gebelik Zehirlenmesi) Nedenleri ve Preeklampsi (Gebelik Zehirlenmesi) Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git