Loading...
Arama

Gebelik Döneminde Tetanoz Aşısı

Tüm kadınların gebeliklerinin 20 ve 24. haftalarında tetanoz aşısı yaptırmaları günümüzde ülkemizde ve tüm dünyada standart hale gelmiş bir durumdur.

Ancak bilinmesi gereken bir gerçek var ki Avrupa ülkelerinde herkes 5 yılda düzenli olarak tetanoz aşısı oluyor ve bu nedenle de kadınların gebelik sürecinde tetanoz aşısı yaptırmalarına gerek kalmıyor. Ne yazık ki ülkemizde düzenli aşılama sistemi olmadığından ve yapılsa bile itina ile kayda geçirilmediğinden ötürü gebelik sürecinde 2 kez tetanoz aşısı yapılması öneriliyor.

Gebelik sürecinde yapılan tetanoz aşılarının ilki 20. haftada, ikincisi ise 24. haftada uygulanmaktadır. Bu aşılar anneyi doğum travması sırası ve sonrası tetanoza karşı korumakta, aynı zamanda bir bebeği de korumaktadır. Hala daha ülkemizde yeni doğan bebeklerde tetanoz vakalarına rastlandığından tetanoz aşısı kaçınılmaz gibi görünmektedir.

Aşılar düşünüldüğü gibi ister normal insanda ister gebelerde hiçbir kötü sonuca ve olumsuz etkiye neden olmamaktadır.

Annede ve yeni doğanda tetanoz oluşma riski düşük olmakla beraber oluşması durumunda çok ciddi ve riskli bir sorundur. Bu nedenle gebeliğin 20. ve 24. hastalarında bu aşının mutlaka yaptırılması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*