Ana Sayfa / Sindirim Sistemi Sağlığı / Gastrit Nedir? Gastritin Sebepleri ve Tedavisi

Gastrit Nedir? Gastritin Sebepleri ve Tedavisi

Değerlendir

Gastrit, çocukluktan yaşlılığa kadar yaşamın her döneminde görülebilecek bir hastalık olup midenin iltihap kapması olarak tanımlanabilmektedir. Gastrit rahatsızlığı olan bir hastanın şikayetleri arasında karnın mide kısmında şişkinlik ve gergin bir his, karında ağrı, mide bulantısı, kusma ve dolayısıyla iştah kaybı gibi sorunlar gösterilebilir. Fakat bu şikayetler genellikle önemsenmediği için insanlar doktora hemen başvurmamaktadır.

Gastrit, birçok kişide görülebilen, oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. Gastritin sebepleri arasında beslenme haricinde de bazı faktörler gastrit oluşumunu tetikleyebilmektedir. Mesela ağızda çürük bir diş varsa bu çürük diş üzerindeki mikroplar yutkunma yolu ile mideye ulaşır. Bu şekilde rahatsızlık başlayabilir. Ayrıca kanda mikrop varsa bu da gastrit görülme ihtimalini arttıracaktır. Helicobacter Pylori adlı bakteri de gastrit oluşumunu tetikleyen en büyük sebepler arasındadır. Bu bakteri midenin üzerindeki koruyucu tabakayı deler ve böylece mide savunmasız kalır. Ayrıca çok sık hasta olmak, çok sık ilaç kullanmak gibi faktörler de hastalığın oluşumuna sebep olabilir. Doktora danışmadan kullanılan ilaçlar, antibiyotikler, ağrı kesiciler de gastrite sebep olabilmektedir. Bu tarz ilaçlar uzun süre kullanıldığı zaman bağırsakları tahriş edebilir hatta midede kanama da oluşmasına sebep olabilmektedir. Bu yüzden bu ilaçların kullanılması zorunlu ise mide koruyan ilaçlar ile birlikte alınmalıdır.

Gastritin tedavisinde ise Helicobacter Pylori adlı bakteri antibiyotik ilaçlarla yok edilir ve mide asidi düzenleyici ilaçlar kullanılır. Doktorun önerdiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalı, şikayetler geçmiş olsa da ilaç bitimine kadar kullanımı sürdürülmelidir.

Bir önceki yazımız olan Mide Poliplerinin Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizde Fundik Bez Polipleri, Mide Polipleri ve Mide Poliplerinin Belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Haber

Mide Ağrısı Nasıl Geçer? Mide Ağrısı Tedavisi

Değerlendir Mide ağrısı, karın ya da karın üst kısmında hissedilen ve şiddetlenmesi halinde sırta da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

download microsoft office professional plus 2019 with volume licensing product key download official microsoft office 2016 professional visio bonanza can i use can i get official microsoft office professional plus 2013 product key unlicensed official how to install microsoft office professional plus 2019 with product key buy best i have a windows 10 pro product key but no disc