Loading...
Arama

Gastrit Nedir? Gastritin Sebepleri ve Tedavisi

Gastrit, çocukluktan yaşlılığa kadar yaşamın her döneminde görülebilecek bir hastalık olup midenin iltihap kapması olarak tanımlanabilmektedir. Gastrit rahatsızlığı olan bir hastanın şikayetleri arasında karnın mide kısmında şişkinlik ve gergin bir his, karında ağrı, mide bulantısı, kusma ve dolayısıyla iştah kaybı gibi sorunlar gösterilebilir. Fakat bu şikayetler genellikle önemsenmediği için insanlar doktora hemen başvurmamaktadır.

Gastrit, birçok kişide görülebilen, oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. Gastritin sebepleri arasında beslenme haricinde de bazı faktörler gastrit oluşumunu tetikleyebilmektedir. Mesela ağızda çürük bir diş varsa bu çürük diş üzerindeki mikroplar yutkunma yolu ile mideye ulaşır. Bu şekilde rahatsızlık başlayabilir. Ayrıca kanda mikrop varsa bu da gastrit görülme ihtimalini arttıracaktır. Helicobacter Pylori adlı bakteri de gastrit oluşumunu tetikleyen en büyük sebepler arasındadır. Bu bakteri midenin üzerindeki koruyucu tabakayı deler ve böylece mide savunmasız kalır. Ayrıca çok sık hasta olmak, çok sık ilaç kullanmak gibi faktörler de hastalığın oluşumuna sebep olabilir. Doktora danışmadan kullanılan ilaçlar, antibiyotikler, ağrı kesiciler de gastrite sebep olabilmektedir. Bu tarz ilaçlar uzun süre kullanıldığı zaman bağırsakları tahriş edebilir hatta midede kanama da oluşmasına sebep olabilmektedir. Bu yüzden bu ilaçların kullanılması zorunlu ise mide koruyan ilaçlar ile birlikte alınmalıdır.

Gastritin tedavisinde ise Helicobacter Pylori adlı bakteri antibiyotik ilaçlarla yok edilir ve mide asidi düzenleyici ilaçlar kullanılır. Doktorun önerdiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalı, şikayetler geçmiş olsa da ilaç bitimine kadar kullanımı sürdürülmelidir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*