Loading...
Arama

Fizyolojik ve Patolojik Ağız Kokusu Tedavisi

En sık rastladığımız problemlerden birisi şüphesiz ki ağız kokusudur. Yediğimiz besinlerden hastalıklara kadar birçok faktör ağız kokusuna sebep olabilmektedir. Bu konumuzda sizlere genel olarak ağız kokusunun sebeplerinden, ağız kokusunun fizyolojik nedenlerinden, patolojik nedenlerinden ve çözüm yollarından bahsedeceğiz.

Birçok insanla konuşurken veya karşımızdaki insan bizimle konuşurken ağızdan gelen kötü ve rahatsız edici kokuya ağız kokusu denir. Ağız kokusu tek başına bir hastalık değildir ancak vücudumuzda oluşabilecek bazı hastalıkların habercisidir. Ağız kokusu ikiye ayrılır bunlardan biri patolojik diğeri ise fizyolojiktir.

Fizyolojik Ağız Kokusu Nedir?

Fizyolojik ağız kokusu örnek olarak sabah uyandığımızda her sağlıklı insanda olduğu gibi ağzımızda kötü koku olabiliyor bunun sebebi daha önce yediğimiz ve sindirim kanallarında biriken gazlar ve dil sırtında üreyen bakterilerin sebep olduğunu unutmamalıyız bu tür ağız kokularına fizyolojik ağız kokusu denir. Bu tür ağız kokularını tedavi gerektirmez kendimizde basit uygulamalarla buna engel olabiliriz, çinko içeren gargara kullanarak tabi sürekli olmaması şartıyla günlük ağız bakımımıza dikkat ederek diş fırçalaması gibi yada sakız çiğneyerek ağızdaki kötü kokulara engel olabilirsiniz.

Patolojik Ağız Kokusu Nedir?

Patolojik ağız kokusu tedavi gerektirir bunun için öncelikle doktorumuza başvurmalıyız. Çoğu insan ağız kokusu sebebiyle pek doktora gitmeyi istemezler hatta bunu düşünmezler bile aslında ağız kokusu ve ağız içi sağlığı dikkat edilmesi gereken bir konudur. Patolojik ağız kokuları 3′e ayrılır bunları şimdi aşağıda okuyarak neler olduğuna birlikte bakalım.

Birinci Tip Patolojik Ağız Kokusu

Ağız kokusunu çok kötü kokması sebebiyle hasta bunu kendisi rahatlıkla tespit edebilmektedir. Bu tür hastalar belli bir kısmı diş doktoruna müracaat etmektedir. Doktorun tavsiye ettiği şekilde tedavi olurlar

İkinci Tip Patolojik Ağız Kokusu

Bu tür ikinci tip ağız kokularında hasta kendi ağız kokusunu tespit edememektedir. Bu Ağız kokusu yakınları tespit ederek bu konuda hastayı uyarırlar. Bu tür ağız kokusu hastalarının çoğu diş hekimlerine müracaat ederek tedavi olmak isterler.

Üçüncü Tip Patolojik Ağız Kokusu

Bu tür ağız kokularının tespiti hastanın kendisi ya da yakınlarının değil sadece hastanın kendi tahmini üzerine tespit edilir. Bu tür hastalar genelde hiş hekimlerine tedavi için müracaat ederler.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*