Loading...
Arama

Estetik Burun Ameliyatı Teknikleri ve Güncel Fiyatları

Burnun şeklinin ameliyatla değiştirilmesi yurdumuzda estetik cerrahlar tarafından sık uygulanan ve aynı zamanda en çok uzmanlık gerektiren yöntemdir. Burun sadece yüzün bir parçası değil, aynı zamanda karakteri de belirleyen unsurlardan biridir. Yüzyıllardır çocuklara anlatılan masallarda kötü insanlar koca ve çarpık burunlu, iyi insanlarsa güzel burunlu olarak tanımlanmıştır. XVIII. yüzyılda yaşayan İsviçre’li filozof Johann Lavater “İnsan Kişiliğini Tanıma ve insan Sevgisi Üzerine Fizyonomi Denemeleri” adlı kitabında, insanların burunlarına bakarak karakterlerini belirlemenin mümkün olduğunu iddia etmiştir. Bu kitapta, geniş ve kısa burunlu insanların hassas bir kişilikleri olmadığı, sivri ve ince burunluların ise ihtiraslı ve çevrelerini söyledikleri sözlerle üzen insanlar oldukları görüşüne yer verilmiştir. Küçük burunlu kadınların erkekler tarafından daha az problemli olarak kabul edildikleri, burnu büyük erkeklerin ise çeşitli organlarının daha büyük oldukları gibi tamamen hatalı görüşler Avrupa’da XIX. yüzyılda revaçtaydı.

Irklara Göre Farklılık!

Burun şekli ırklara göre de farklılıklar gösterir. Çinlilerde ve Avrupalılarda burunlar tamamen faklıdır. Evrim teorisiyle uğraşan bilim adamları, bunun solunan havayı nemlendirme özelliği olması nedeniyle kurak bölgelerde yaşayan ırklarda (Arabistan, İran ve Eskimolar) burunların uzun olduğunu, nemli iklimlerde yaşayan ırklardaysa (Uzakdoğu ve Afrika’da) kısa olduğunu söylerler.

Yaş Önemli!

Çocuk yaşlarda burun ufaktır ve 14-15 yaşında büyümeye başlar. Burnu büyük olan bazı insanlar daha genç yaşlarda cerrahların kapısını aşındırıp ameliyat olmak isterler. Hatta bazıları hatalı olarak başarısızlıklarını burunlarının büyüklüğüne bağlarlar. Hiç kimse onları ameliyat olmaktan alıkoyamaz. Bazen bu tür hastalarda, burun kompleksinin arkasında psikolojik bir problem gizlidir ve eğer ruhsal durumları düzelmezse ameliyattan sonra sonuçtan memnun olmazlar ve doktor açısından da sıkıntı yaratırlar. Tecrübeli doktorlar bu durumu daha önceden anlayabilir ve hastayı ameliyat etmezler veya ruh doktoruna yollarlar.

Burun estetiği için doktora gelen hastaların büyük bir çoğunluğu, bazı burun şekillerinin aileden kaynaklandığının farkındadırlar; “dedemin büyük burnu” veya “halamın karga burnu” diye size bu mesajı verirler. Kaza sonucu da burun çarpılabilir ve böyle bir burnun; burun ameliyatı ile düzeltilmesi gerekir. Bu tip hastaları ameliyat eden cerrah eğer başarılı olmuş ve hastanın yüzüne uygun bir burun yaratmışsa dünyanın en iyi doktorudur ve hastaları, bir cerrahı mutlu edebilecek hasta grubunu oluştururlar. Diğer bir problem de cerrahın hastanın yüzüne uygun bir burun ameliyatı uygulamasına karşın hastanın burnun şekline sabitlenmesi ve estetik uyumu görememesidir. Bu hastaya en güzel burun ameliyatı yapılsa bile mutlu olmaz. Ameliyattan önce hastaya bir estetik dersi verilip yüz ve burun oranları anlatılmalıdır.

Ameliyat Tekniği

Eskiden burun ameliyatları matematiksel ölçülere göre Leonardo da Vinci gibi büyük üstatların belirledikleri açılara göre yapılıyordu, bu nedenle de bütün burun ameliyatlarında benzer sonuçlar alınıyordu. Günümüzdeyse doktorlar yüzünüze en uygun burun şeklini vermeye çalışırlar, böylece ameliyat olmuş hissi veren sonuçlar yerine daha doğal ve kabul edilebilen sonuçlar alınır. Burun ameliyatları prensip olarak görülebilen 6 kusuru ortadan kaldırabilir: çok büyük, çok ufak, çok uzun, çok kısa, yamuk veya kemerli burun. Bu düzeltmelerin yapılabilmesi için kemik büyümesinin sona ermiş olması, yani hastanın 18 yaşının doldurulmuş olması gerekir.

Ameliyat Öncesi

Size en uygun burun şekline karar verebilmek için ameliyat öncesi çekilen fotoğraflarla bilgisayar yardımıyla size sonuç hakkında bir fikir verilmelidir. Bu, ameliyattan sonra burnunuzun tam olarak alacağı görünümü göstermez, sadece size bir fikir vermeye yarar. Unutmayın ki bu sadece görünüm özelliklerine dayanır, burun tıkanıklığı ve nefes alma zorlukları gibi içsel fonksiyon bozuklukları da düzeltebilmemiz için doktorunuzu ayrıca bilgilendirmeniz gerekir. Gerekirse doktorunuz ameliyatınıza bir kulak burun boğaz uzmanını da davet edebilmelidir.

Ameliyat Yöntemi ve Sonrası

Burun içinden kesilerek yapılan ameliyatlar (kapalı yöntem) olduğu gibi burun ucunun dışarıdan açılmasıyla (açık yöntem) burna şekil vermek de mümkündür. Hangi yöntemin kullanılacağına vakaya göre karar verilir. Ayrıca burun ucu kaldırma yönteminde veya daha önce yapılmış yanlış müdahalelerin düzeltilmesinde kulaktan alınan kıkırdak da kullanılabilir. Bazı doktorlar ameliyattan sonra buma tamponlar koyarlar ve hastanın nefes alması zorlaşır. Amerika’da hastaların ameliyattan sonra rahatça uyumasını ve nefes almasını sağlamak için özel bir hortum ve ona sarılı gazlı bezler konur. Bu sayede burundan hava akışı sağlanır ve hasta ameliyat sonrası dönemi daha rahat geçirir. Buma şekil verirken eskiden kullanılan alçının yerine bugün artık hafif plastik materyaller kullanılıyor. 5 gün sonra plastik atel çıkarılıp yerine burun bantla tespit edilerek ona son nihai şekli verilir. Bu bantlar daha sonra değiştirilir ve doktorun göstereceği masajları yapmak şişliğin azalmasına yardımcı olur. 2 hafta sonra şişlerin yüzde 80’i inmiş olur, burnun son şeklini alması 3-4 ay sürebilir.

Burun büyüklüğü olanlarda az da olmayan bir oranda çene ufaktır. Doktorunuz burnunuzdan aldığı kemik veya bir sentetik protezle, bazen de kalsiyum enjeksiyonlarda çene kemiğinizi de büyütebilir. Bu arada bir çene cerrahı veya dişçiye görünüp gerekirse dişlerinizi de yaptırmalısınız. Amerika’da yapılan istatistiklere göre, burun ameliyatlarının yüzde 30’u daha sonra tekrar düzeltme gerektiriyor. Bunu ilk baştan bilmenizde fayda vardır. Bu durum doktorun hatasından değil, yapılan ameliyatın zorluğundan kaynaklanır. Amerikan meslek hata sigortalarının rakamlarına göreyse burun ameliyatlarında doktor hata payı yüzde 2-3 arasındadır. Burun ameliyatından önce bir kulak burun boğaz doktoruna görünmekte fayda vardır. Burun İçi ameliyattan sonra daralabileceği için eğer önceden de bir daralma varsa ameliyatta darlık düzeltilmelidir. Diğer bir önemli husus da çok fazla burun damlası kullananlarda devamlı burun kuruluğuna bağlı olarak burun İçini örten dokunun (mukoza), olması gereken özelliklerini kaybetmesi ve atrofik bir hale gelmesidir. Aşırı kokain kullananlarda da burun içini kaplayan doku bozulur. Bu durum ameliyat sonrası problemler yaratabilir. Bu tür hastaların estetik ameliyatı bazı otoritelere göre sakıncalıdır, bazılarına göre de daha dikkatli olunmalıdır.

Burun Ameliyatı Fiyatları

Bu fiyatlar çok değişiklik göstermektedir. Çünkü yapılacak işlemler arasında ciddi farklılıklar olabilmektedir. Bazen küçük bir operasyon ile gereken işlem yapılabilirken bazen çok daha kapsamlı operasyonlar gerekebilir. Hatta yukarıda bahsettiğimiz gibi bazen diğer alanlarda uzman doktorlar operasyona katılabilirler. Aynı zamanda operasyonun yapılacağı özel hastane veya klinikte fiyatı etkileyen faktörlerden birisidir. Genel olarak baktığımızda operasyonlar 2018-2020 yılları için 7.000 TL’den başlamakta ve 30.000 TL seviyelerine kadar çıkmaktadır.

2 Replies to “Estetik Burun Ameliyatı Teknikleri ve Güncel Fiyatları”

  1. Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi ve Sonrası - HG Sağlık says: 12/06/2020 at 04:19

    […] durumunda bu sorunlarda olabildiğince ortadan kaldırılmaya çalışılır. Bununla beraber burun estetiği fiyatları merkeze ve operasyonun türüne göre değişiklikler […]

  2. Ameliyatsız Burun Düzeltme Uygulamaları ve Fiyatları - HG Sağlık says: 14/06/2020 at 17:51

    […] eski cerrahlar bu fikre karşı çıkacaklardır, ama unutmayın ki artık hastalar burun ameliyatı olduktan sonra günlerce evde yatmak, şiş ve mor bir suratla dolaşmak istemiyorlar. Ayrıca […]

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*