Ertesi Gün Hapı Nedir?

ertesi-gun-hapi-nedir-nasil-kullanilir

Ertesi gün hapı nedir? Ertesi gün hapı, bünyesinde yoğun miktarda progesteron hormonu tespit edilen bir haptır ve genelde korunma yöntemleri uygulanmadan yaşanmış olan cinsel birliktelikler ardından gebelik oluşumunu engellemek amacıyla kullanılmaktadır.

 

Bu haplar, planlanmayan hamileliklerin önüne geçilmesi hedefiyle kadınlar doğrulusunda oral yöntemlerle tüketilmekte ve eczanelerde reçetesiz olarak satılmaktadır. Satışı eczanelerde yapılan ertesi gün haplarının kullanım şekilleri ve dozları markalarına göre değişiklikler göstermektedir.

Bu nedenle, bir ertesi gün hapı alındığı vakit kullanım, kutu amacıyladeki prospektüse göre yapılmalıdır. Ertesi gün hapları, cinsel yöntemlerle bulaşan hastalıklar amacıyla değil gebeliklerin önlenmesi amacıyla kullanılmaktadır. Aynı vakitlerde bu hapların daimi olarak kullanılması önerilmemekte; derli toplu cinsel birliktelikler amacıyla doğum denetim yöntemleri uygulanmalıdır.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Ertesi gün hapı doğum denetim önlemlerinin alınmadan yaşanan cinsel birlikteliklerin gebeliğe yol açmaması amacıyla kullanılmakta olan bir ilaçtır. Bu nedenle, korunma sağlanmadan yaşanan cinsel birlikteliklerden sonra kullanılmalıdır. İsmi sebebi ile cinsel birliktelikten ileri günde kullanılması lüzumluliğini çağrıştırsa da ertesi gün hapları, cinsel birliktelikten derhal sonra tüketilmelidir. Bu hapların etkisi, cinsel birliktelikten derhal sonra yapıldığında daha çok görülmektedir.

Ertesi gün hapları, temas ardındanki ilk 12 saat ortamında tüketildiğinde yüzde 90’a yakın başarı sağlamakta ve gebeliğin oluşmasını önlemektedir. İlişki ardından ertesi günde alınması halinde ise koruma sağlamasının yüzdesi 75’tir. Dolayısı ile ertesi gün hapı ne kadar erken tüketilirse gebelikten korunma şansını o kadar arttırmaktadır.

Ertesi Gün Hapı Nedir

Ertesi gün hapını daha evvelce hiç kullanmamış olan kişiler, ertesi gün hapı nasıl tüketilir diye merak etmektedir. Ertesi gün hapları, markalarına göre değişik şekillerde kullanılmaktadır ancak genel olarak bu haplar temas ardından beşinci güne kadar tüketilebilmektedir. Ancak daha evvelce de bahsetmiş olduğumuz gibi bu haplar, temasden ne kadar kısa vakit sonra tüketilirse o kadar etkili olmaktadır.

Ertesi gün hapları markalarına bağlı olarak tek bir hap ya da iki dozda alınan hap olarak kullanılmaktadır. Bu sebeple ilaç tüketimindan evvelce ilacın prospektüsü okunmalı ya da eczacıya danışılmalıdır.

Ertesi Gün Hapı Gebelik Oluşmasına Nasıl Engel Olur?

Ertesi gün hapı bünyesinde tespit edilen progesteron hormonu yardımıyla gebelik oluşumuna engel olmaktadır. Gebelik oluşabilmesi amacıyla erkek üreme hücresi olan sperm, kadın üreme sisteminden biri olan Fallop tüplerine ulaşır ve burada hazırda tespit edilen yumurtayı döller. Kadın üreme sisteminde iki gün vakitsince canlı olarak kalma özelliğine sahip olan sperm, Fallop tüplerdeki yumurtayı iki gün ortamında döller ve böylece gebelik başlangıcı gerçekleşir.

Gebeliğin oluşabilmesi amacıyla sperm hücresinin canlı olması ve bu sırada Fallop tüplerde yumurta bulunması gerekmektedir. Korunmasız olarak yaşanan cinsel temas esnasında Fallop tüplerde yumurta oluşumunun var olup olmadığı bilinemediği amacıyla gebeliğin önlenmesi amacıyla ertesi gün hapının kullanılması lüzumlu olmaktadır.

Fallop tüplerde yer alan yumurta, sperm doğrulusunda döllenmiş olsa bile temasden sonra alınan ertesi gün hapı yardımıyla gebelik oluşumu büyük oranda engellenir. Bu da; embriyonun rahme tutunmasına engel olarak gerçekleşmektedir. Çünkü ertesi gün hapı yardımıyla rahmin iç duvarı kalınlaşması engellenir. Bu gebeliğin oluşması amacıyla engel teşkil etmektedir.

Ertesi Gün Hapının Yan Etkisi Var Mıdır?

Ertesi gün hapı sıksık olarak kullanılabilecek olan bir ilaç değildir zira ertesi gün hapı bir aile planlaması ya da korunma tekniği değildir. Bu hapın tüketimi sadece istisnai hallerde gerçekleştirilmelidir. Örneğin; cinsel temas esnasında prezervatifin yırtılması bu hapın kullanılması amacıyla geçerli bir nedendir.
Uzmanlar doğrulusunda ertesi gün hapının bir ay ortamında maksimum bir kez kullanılması tavsiye edilmektedir ve bu hapın mümkün yan etkisi şunlardır:

• Göğüslerde hassasiyet
• Regl düzeni bozukluğu
• Şişkinlik hissi
• Regl dışında ara kanama
• Baş ağrısı ve baş dönmesi
• Lekelenme
• Halsizlik ve iştahsızlık

Bir cevap yazın