Loading...
Arama

Erkeklerde Kısırlık Belirtileri Nedir?

Erkeklerde kısırlık nedir? Erkeklerde kısırlık yani infertilite, sık sık karşılaşılan bir haldir ve fazlası vakit bu hal tedavi edilebilmekte, erkeklerin çocuk sahibi olabilmesi sağlanmaktadır.Gebelik, erkek üreme hücresi olan sperm ve kadın üreme hücresi yumurtanın birleşmesi; spermin yumurtayı döllemesi ile gerçekleşmektedir.

Erkeklerde Kısırlık

Sağlıklı olan bir çiftin, bayanın yumurtlama döneminde cinsel temasa girmesiyle çocuk sahibi olabilme olsılığı aşağı yukarı olarak yüzde 20 seviyesindadır. Dolayısı ile sıhhatli çiftler, her ay yüzde 20 seviyesinda bir şansa sahiptir. Düzenli cinsel birlikteliği olan ve bir sene süresince çocuk sahibi olamayan bireylerin bu noktada doğurganlık problemlerinın olması söz hususudur. Bu sebeple, bir sene süresince derli toplu olarak cinsel temasa girilmesine karşın gebelik halunun söz hususu değil ise hekim denetimi önerilmektedir.

Çocuk sahibi olmayı planlayan çiftlerin aşağı yukarı olarak yüzde 15’i doğurganlık problemları ile karşılaşmakta ve bu amaçla detaylı tedaviler gerçekleştirilmektedir. Bu meseleye yüzde 30 seviyesinda erkek ve yüzde 30 seviyesinda kadın sebebiyet vermektedir. Geri kalan yüzde 40 seviyesinda problem her iki taraftan kaynaklı olmaktadır.

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri

Erkeklerde kısırlık seviyesi yüzde 30 seviyesinda görülmektedir. Toplumun genel kanısında kısırlığa namacıyla olan bireyin kadın bulunduğu yer alabilmektedir ancak karşılaşılan kısırlık vakaları göz önüne alındığında yüksek oranda, bu problemlar erkeklerden ötürü kaynaklanabilmektedir.
Erkeklerin üreme hücresi olan sperm, testislerde üretilmekte ve daha sonra epididim ismi verdiği pek çok sayıdaki ufak tüplerden geçerek daha büyük bir tüpe ulaşmaktadır. Bu tüpten sonra da boşalma kanalına geçmektedir.

Bu noktada tüplerin tıkanması ya da hiç bulunmaması halinde erkeklerde kısırlık bozukluğu meydana çıkabilmektedir. Tüp tıkanması ya da tüplerin hiç bulunmaması, yaralanma ve vazektomi sebebi ile meydana gelebilmektedir.Genel olarak erkeklerde görülen kısırlık amaçlari şunlardır:

 • Sperm adedi ya da sperm niteliği ile alakalı problemlar
 • Testislerde yaşanan problemlar
 • Hormonal problemlar
 • Erkek cinsel organı biçim bozuklukları
 • Spermin hiç bulunmaması
 • Prostat bezinde meydana gelen problemlar
 • Kalıtsal geçiş
 • Hayat tipindaki olumsuzluklar
 • İleri yaş faktörü

Erkeklerde Kısırlık Tedavisi

Erkeklerde kısırlık detaylı amaçlarden ötürü kaynaklanabilmektedir. Dolayısı ile kısırlık probleminin çözülebilmesi amacıyla ilk olarak sebebinin belirleme edilmesi ve buna göre tedavinin planlanması gerekmektedir. Bu kapsamda, namacıyla belirlenmesi amacıyla erkeklere yapılan kısırlık testi; mikroskopik incelemedir. Bu araştırmada yapılan testler ve analizler şunlardır:

 • Semen ve sperm analizi
 • Hormonal testler
 • Testis biyopsisi
 • Kalıtsal test

 

Erkeklerde Kısırlık Tedavisi

Ayrıca erkeklerde kısırlık sebebinin belirlenmesinde fiziksel muayene de tesirli olmaktadır. Yapılan bu araştırmalar neticesinde uygulanması gereken tedavi tekniği belirlenmektedir.
Erkeklerde kısırlık tedavisi amacıyla genel olarak en çok müracat edilen yöntem; varikosel ameliyat gelmektedir. Bu ameliyat, damarda tıkanmaya yol açan bozukluğun ortadan kaldırılmasında gerektiğince tesirlidir.

Fonksiyonel problemlerin ve kalıtsal amaçlarin dışında kısırlığa sebebiyet veren hallerden bir tanesi; sağlıksız hayat tipidır. Sağlıksız beslenme, aşırı alkol ve sigara kullanımı gibi benimsenen hayat tarzları sebebi ile erkeklerin kısırlık problemiyle karşılaşması olasıdır.

Bu amaçla, natural yollarla çocuk sahibi olamayan bireylerin sağlıksız hayat tipi yerine sıhhatli hayat tipinı benimsemesi tedavinin olumlu olarak sonuçlanmasına tesir edebilmektedir. Bu amaçla hazır tüketim gıdaleri ve paketli gıdalerin kullanımı sınırlandırılmalı ya da tamamiyle bırakılmalı, gıda sayısal değeri yüksek olan natural gıdaler tüketilmelidir.

Azospermi, erkeklerde kısırlık amaçlari arasındadır ve sperm bulunmaması manasına gelmektedir. Bu hal, tüplerde tıkanıklık neticesi oluşabildiği gibi kalıtsal geçişli bir rahatsızlık da olabilmektedir.
Erkeklerde yaşanan kısırlık problemları, işlevsel olabilmekte ve birtakım hallerde boşalma problemlerindan kaynaklanabilmektedir. Bu gibi hallerde tüp bebek tedavisi çocuk sahibi olabilmek amacıyla en iyi alternatif olmaktadır.

autocad lt satın al

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*