Loading...
Arama

En Önemli ve En Yaygın Kan Testleri

Sağlık problemlerini erkenden tespit edilmesini sağlayan kan testleri, hem ucuz olması hem de kesin teşhis yapılması bakımından çok önemlidir. Hepatit, romatizma, şeker hastalıkları derken kullanılan testlerin sayısı çok büyük bir hız ile artmaktadır. Özellikle 30-60 yaşları arasında ki insanların belirli aralıklar ile kan testi yaptırarak hastalıklarına baktırmaları gerekmektedir.

Fakat kan testleri de bütünüyle güvenilir değildir. Öncelikle kan testini yaptırdığınız yerlerin güvenli ve güvenilir olması gerekmektedir. Muayene olacağınız hekimin bilgili ve yine aynı şekilde konusunda uzman olması da çok önemlidir.

Öncelikle son yıllarda sıklıkla başvurulan ve en fazla kullanılan kan testlerine değinmek istiyoruz.

Menopoz: LH ve E2 ile beraber FSH yol göstermektedir.

Pek çok bayan artık menopoz dönemine yaklaşmalarının korkusu içerisinde olur. Menopoz dönemi gerginliğini üzerinden atamayarak psikologlara giden bayanların sayısı da azımsanmayacak kadar fazladır. Bu durumun birkaç nedeni vardır fakat önemli sebep menopozla beraber hastalıklarında geldiğine olan inançtır. Östrojen hormonunun kadın üzerinde ki egemenliğinin sona ermesiyle beraber, yeni bir dönemin başlangıcı olacaktır. Örnek vermek gerekirse, kemik erimesi rahatsızlığı, kalp ve damar rahatsızlıkları bunların başında gelmektedir. Ayrıca pek çok kanser tanısı da bu dönemde koyulabilir. Ama menopoza ne zaman girileceğini öğrenmek pek mümkün değildir. Ailenizde ki bireylerin girdiği yaşlara paralel olarak sizlerinde menopoza o dönemde gireceğinizi söylemek yanlış olmaz.

Menopoz testi ve sonrasında yapılması gerekenler!

Menopoz’a girdiğinizi öğrenip akabinde daha rahat bir yaşam sürmenin anahtarı, kadın hastalıkları uzmanına gidip onun uyarılarını dinlemek de yatmaktadır. Bir çok hormon seviyesi kontrol edilerek, menopoz dönemine ne zaman girdiğinizin tespiti yapılmaktadır. Tok veya aç önemsiz bir şekilde sizden alınan kan ile, kısa bir zaman içerisinde sonuca ulaşılmaktadır. Menopoz testinin akabilin de uygulanması gereken bazı testlerin olduğunu unutmalıyız. Bu testlerin başında kanser taramaları, kemik yoğunluğu ölçümleri, kalp ve damar incelemeleri gelmektedir.

Şeker: Diyabet denildiğinde akla gelen pek çok yanlışın giderilmesi için öncelikle bu hastalığın daha iyi tanınması gerekmektedir. Öncelikle kalıtsal olan şeker hastalığı metabolik faaliyetlerden kaynaklı olarak da görülmektedir. Diyabet hastası olmanın dünyanın sonu olmadığını kabul etmek ve bu hastalığın etkilerini bilerek doktorumuzla iş birliği içerisinde hareket etmemiz kendi sağlığımız açısından oldukça büyük önem taşımaktadır.

Prostat: En önemli tespit yöntemi PSA testi olan prostat ülkemizde de dünyada olduğu gibi pek çok erkeğin korkulu rüyası olmuş durumda, bunun en büyük nedeni ise 40 yaş üzeri erkeklerde en çok görülen kanser türlerinden bir tanesi olması örnek gösterilebilir. Bu nedenle prostat testi için elle yapılan prostat kontrolünün yanı sıra PSA testi hayati bir önem taşımakta, eğer kandaki PSA oranı yüksek boyutlarda ise prostat olmasanız bile muhakkak araştırılması gereken gerçekten çok önemli bir rahatsızlığınız olabilir demektir.

PSA testi hâlâ çok önemli!

Prostat için PSA ın ideal oranın 2.5 – 4.5 arası olduğunu unutmamak da çok önemlidir. Son olarak 38 yaş üzeri her erkeğin düzenli olarak prostat testi yaptırmasının da oldukça önemli olduğunu vurgulamadan geçmeyelim.

Kalp ve Damar Rahatsızlıkları: Vücudumuzun en önemli ve en az değer verilen organı olarak gösterilen kalbimize yeteri kadar bakıyor muyuz? Kalbimizi hak ettiği gibi besleyip, onun için gerekli muayeneleri yaptırıyor muyuz? Hepsinden de önemlisi onu yeteri kadar yorduktan sonra hala sağlığının gayet iyi olduğunu düşünen insanlardansanız o kadar emin olmasanız iyi olur. Çünkü kalp ve damar rahatsızlıkları belirli bir aşamaya kadar gelmedikten sonra fark edilebilir olma olasılıkları gerçekten oldukça düşük boyutlarda diyebiliriz. Bu gibi etkilerini daha önceden fark ederek çözümler sunmamız gerektiğinin farkında iseniz size LDL testi yaptırmanızı tavsiye ederiz.

LDL testi ile pek çok kalp ve damar rahatsızlığını kolaylıkla öğrenebiliceksiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*