En İyi Doğum Kontrol Hapı Hangisidir?

ertesi-gun-hapi-nedir-nasil-kullanilir

Dünya üzerinde en çok tercih edilen doğum kontrol yönteminin başında doğum kontrol hapları geliyor. Eğer siz de istenmeyen gebeliklerin önüne geçmek ve gün atlamadan bu hapları kullanabileceğinizi düşünüyorsanız, en uygun yöntem doğum kontrol hapları olabilir. Tabi bu hapları mutlaka doktor tavsiyesi ile kullanmak gerekiyor. Peki, hangi hapı kullanacaksınız? En iyi doğum kontrol hapı hangisidir?

Bayanlar arasında en sık tercih edilen doğum kontrol haplarının başında Yasmin ve Diane 35 geliyor. %95 oranında koruma sağlayan doğum kontrol hapları, markası ne kadar kaliteli olursa olsun, mutlaka istikrar gerektiriyor. Yani bu hapları her gün aynı saatte almak gerekiyor. Bir gün almayı ihmal ettiğinizde, ertesi gün iki tane alabilirsiniz. Ancak bu hareket sık sık tekrarlanırsa, hapların doğum kontrol oranı da düşüyor. Bu durumda, eğer stresli ve yoğun bir hayatınız varsa, başka doğum kontrol yöntemlerine yönelmenizi tavsiye ediyoruz.

Ülkemizde en çok kullanılan doğum kontrol hapı Yasmin doğum kontrol hapı oluyor. İçinde 28 tablet bulunan Yasmin doğum kontrol hapı, günde 1 defa aynı saatte alınmalı. Yasmin doğum kontrol hapının yan etkileri ise genellikle bulantı, kilo değişikliği, tüylenme, baş ağrısı gibi belirtiler oluyor. En çok kullanılan diğer doğum kontrol hapları ise şunlar; Myralon, Desolett, Microgynon, Ginera, Minulet, Eugynon, Ovral ve Lyndiol.

Bir cevap yazın