Loading...
Arama

En Çok Tercih Edilen ve Yapılan Diyetler

Fazla kilolarından şikayetçi olanların en çok takip ettikleri konulardan birisi şüphesiz ki diyetlerdir. Peki en çok tercih edilen, en faydalı diyetler hangileridir? Bu sorunuza kısaca cevap verelim ve en çok tercih edilen diyetleri kısa kısa açıklayalım. Bu diyetler ile ilgili detaylı bilgilere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Dukan Diyeti: Bu diyet Fransız doktor Pierre Dukan tarafından geliştirilmiş olan ve evrelerden oluşan bir diyettir. Aç kalmadan zayıflamanın yollarını veren bu diyet programı protein ağırlıklıdır. Dukan diyeti 4 aşamadan meydana gelmektedir. İlk aşama; yani atak evresi saf protein tüketilen evredir. Bu evrede sadece et, balık ve yağsız süt ürünleri tüketilmektedir. İkinci aşamada yani seyir evresinde ise; diyetinize iki günde bir nişastasız sebzeler eklenmektedir. Seyir evresi hedeflediğiniz kiloya ulaşıncaya kadar devam ediyor. Üçüncü aşama güçlendirme evresidir. Diyetinize bu aşamada karbonhidrat eklenmeye başlanıyor. Haftada iki kere “kutlama öğünü” ya da “ödül öğünü” diye adlandırılan istediğiniz her şeyi yiyebileceğiniz bir döneme giriliyor. Haftada bir gün, sadece yağsız protein tüketiliyor. Son aşamada ise kişinin her gün 20 dk yürüyüş ve 1,5 yemek kaşığı yulaf tüketimiyle kilosunu sabitlemesi hedefleniyor.

Karatay Diyeti: Bu diyet Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay tarafından geliştirilmiştir. Bir diyetten çok beslenme programıdır. Diyetin sırrı sağlıklı bir şekilde ve yavaş yavaş zayıflamaktır. Karatay diyetinde sık sık ekmek yemek doğru bulunmamakla beraber sebze ve meyvelerin önemi ortaya çıkıyor.

İsveç Diyeti: Bu diyet 13 günlük bir diyettir. İsveçli bilim adamları tarafından geliştirilmiştir. Sonradan kilo alma sorununun ortadan kaldırdığı söylenmektedir. Diyet programı 13 günlük süre içerisinde 7-20 kilo arasında zayıflamayı hedeflemektedir. İsveç diyeti eğer doğru ve eksiksiz olarak uygulanırsa metabolizmadaki değişimlerde ötürü iki yıl boyunca kilo alınmayacağı söylenmektedir.

Lahana Diyeti: Oldukça yaygın olan bir diyettir. Diyetin 1 haftada yaklaşık olarak 8 kilo verdirdiği söylenmektedir. Bu diyet hızlı kilo verdirdiği için diyetisyenler tarafından çok fazla önerilmemektedir. Bu diyeti yaparken kendiniz çok fazla yormamalı, bol su içmeli ve ekstra vitamin almalısınız. Bu hususları unutmamak gerekir.

Atkin’s Diyeti: Bu diyette hiçbir zaman karbonhidrat tüketilmemektedir. Bu diyette bol bol hayvansal yağlar ve gıdalar tüketilir. Amaç ise karbonhidrat seviyesinin düşürülerek vücudun enerji gerektiğinde yağların yakılmasını sağlamaktır. Bu diyet kilo vermek için etkili olacağı gibi kalp ve damar yolları tıkalı kimselerin tercih etmemesi gereken bir diyettir.

Taş Devri Diyeti: Prof. Dr. Ahmet Aydın tarafından geliştirilmiştir. Modern diyetlere karşı olarak geliştirilmiş bir diyettir. En önemli özelliği de bol miktarda yumurta, süt, böbrek, yürek, kokoreç, işkembe tüketilmesi öneriliyor olmasıdır.

Hollywood Diyeti: Madonna, Carmen Electra, Sharon Stone gibi Dünyaca ünlü kadınların tercih ettiği bu diyet programında 1 ay içerisinde 12-16 kilo verilebiliyor. Diyetin temeli sıvı alımına dayanıyor ve haftanın 2 günü üst üste sadece meyve suyu içiliyor. Bunun yanında günde en az 8 sayda su tüketilmesi öneriliyor.

Montignac Diyeti: En önemli özelliği karbonhidratla proteinlerin ayrı öğünlerde tüketilmesidir. Bu metodu uygulayanlara yiyerek kilo verme fırsatı sunuyor. Nişasta oranı yüksek olan besinlerin yasak olmasının yanı sıra bol bol sebze yenmesi de bu diyette öneriliyor.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*