Loading...
Arama

Ellerde Vitiligo Nedenleri ve Tedavisi

Deri üzerinde yanma tarzında beyaz lekeler ile kendisini gösteren vitiligo hastalığına ait lezyonlar vücutta birçok yerde gözlenebilir. Fakat bu lezyonların en çok gözlendiği yerler ellerdir. Bununla ilgili uzmanlar farklı düşünceler söylesede neden ellerde fazla görüldüğü ile ilgili net bir şey yoktur. Ellerde görülen lezyonlar hastalığın şiddetine göre farklı boyutlarda olabilir. Bazen nokta tarzında çok küçük lekeler görülürken bazen lekeler neredeyse tüm eli kaplamaktadır.

Nedenleri

Vitiligo hastalığın nedeni henüz tam olarak belirlenememiştir. Genetik faktörler, stres, bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olan etkenler, bazı vitamin ve mineral eksikliklerinin bu hastalığın oluşumunda etkili olduğu söylenmektedir. Tüm Dünya’da %1-2 arasında görülen bu hastalık hemen hemen her yaşta görülebilmektedir. Fakat genellikle genç yaşlarda daha sık başlamaktadır. Yine cinsiyetler arasında bir farklılık yoktur. Hem erkeklerde hemde bayanlarda aynı oranlarda görülüyor.

Gelişimi

Tüm vücutta olduğu gibi ellerde vitiligo gelişimide birkaç yerde deri beyazlaması ile başlar. Özellikle koyu ten rengine sahip olan kişilerde bu küçük lezyonları görmek çok daha kolaydır. Genellikle küçük olarak başlayan bu lezyonlar giderek daha fazla büyümektedir ve müdahale edilmediği takdirde tüm vücutta görülebilmektedir. Özellikle aşırı güneş ışığı teması, stres ve bağışıklık sisteminin zayıflaması hastalığın daha hızlı bir şekilde ilerlemesine sebebiyet verir.

Belirtileri

Belirti olarak deri rengindeki değişim ve beyazlama barizdir. Bunun dışında kaşıntı, yanma hissi gibi belirtiler genellikle gözlenmez. Vitiligo hastaları için en büyük kaygı estetik açıdandır. Ellerde görülen vitiligo içinde durum böyledir. Ellerde belirli bölgelerdeki renk kaybı ve ellerin tabir yerindeyse bir harita görünümü alması kişiyi estetik açıdan rahatsız etmektedir.

Tedavi

Lezyonların şiddeti, dağılımı, yeri ve hastanın genel durumu tedavi yönteminin belirlenmesinde etkilidir. Vitiligo için çok farklı tedavi yöntemleri vardır. Her geçen gün farklı tedavi yöntemleri bu sürece katılmaktadır. Ellerde görülen vitiligo hastalığında ışın tedavisi, ultraviyole tedavisi, immunoterapi yöntemi günümüzde en sık kullanılan tedavi yöntemleri arasında yer alır. Aynı zamanda kan testleri ile vücuttaki mineral ve vitaminlerin konsantrasyonları belirlenerek ek olarak bunlarda tedaviye katılabilir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*