Ana Sayfa / Hareket Sistemi Sağlığı / El ve El Parmaklarında Uyuşma

El ve El Parmaklarında Uyuşma

Değerlendir

Özellikle en parmaklarında uyuşma ile sıkça karşılaşmaktayız. Bunun birçok nedeni olduğunu herkes söyler. Bizlerde sürekli tekrarlıyoruz. Parmaklarda uyuşmanın birçok farklı nedeni vardır. Sağ veya sol el parmaklarında yani iki kolda da meydana gelen uyuşma ile tek taraflı meydana gelen uyuşmalar arasında neden açısından farklılıklar olabilir. Tanı koyulurken önemli noktalardan birisi budur. Bu kritere dikkat etmek gerekir. Bunun yanında sürekli bir uyuşma mı oluyor? Yoksa ara ara tekrarlayan bir uyuşma mı var? Buda önemlidir.

Kısa bir girişten sonra el parmaklarında meydana gelen uyuşmalar nelerden kaynaklı olabilir. Bunlara bakalım. Karpal tünel sendromu denilen hastalık bu uyuşmaların en sık karşılaşılan nedenleri arasındadır. Mutlaka ayırıcı tanıda göz önünde bulundurulması gerekir. Uyuşma ve karıcalanmanın özellikle geceleri artması, bunun yanında avuç içinde, kolda ve bilekte ağrı bu hastalığın diğer belirtileri arasındadır. Bunun yanında boyun fıtığı da kollarda, elde ve el parmaklarında uyuşmaya neden olabilir. Buda uyuşma ve karıncalaşmanın önemli nedenlerindendir. Genellikle boyun bölgesinde de bir ağrı hissedilir. Yine meydana gelen uyuşma ve karıncalaşma sinir sıkışmasından da olabilir. Özellikle ulnar sinir adı verilen ve kolda yer alan bir sinirin sıkışması bu duruma neden olur. Yine bazı tümörlerde kolda, elde ve el parmaklarında uyuşmaya neden olur.

Kısaca uyuşmaya neden olan hastalıkları sizlere verdik. Bu hastalıklar ile ilgili detaylı bilgilere sitemizden arama yaparak veya uygun kategorilere girerek ulaşabilirsiniz. Bu konu veya sağlık ile ilgili her konu için uzmanlara soru sor bölümümüzü kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kas Seğirmesi (Kas Titremesi) Nedenleri ve Tedavisi başlıklı makalemizde Kas Seğirmesi, Kas Seğirmesi Nedenleri ve Kas Seğirmesi Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Haber

İbrahim Saraçoğlu Özel Bel Ağrısı Kürü

Değerlendir Bel ağrısı günümüzde genel olarak çeşitli hastalıklar sonucu veya çeşitli yaralanmalar sonucunda oluşmayan fakat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

download microsoft office professional plus 2019 with volume licensing product key download official microsoft office 2016 professional visio bonanza can i use can i get official microsoft office professional plus 2013 product key unlicensed official how to install microsoft office professional plus 2019 with product key buy best i have a windows 10 pro product key but no disc