Loading...
Arama

El ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Bir çok insan el ve ayak bakımını yaptırmak için manikür ve pedikür yaptırır. Ancak manikür ve pedikür yaptıracak zamanınız veya manikür-pedikürcüye verecek param yok diyorsanız, istediğiniz yerde rahatlıkla yapabileceğiniz manikür pedikür bakımını sizlere anlatmaya gönüllüyüz.

MANİKÜR

1.ADIM: Orta büyüklükte bir kabı sıcak su ile doldurup içine birkaç damla lavanta yağı damlatın.( Lavanta yağı sizde yatıştırıcı ve antibakteriyel bir etki uyandıracaktır.Ayrıca tırnak diplerinizin temizlenmesine ve dezenfekte olmasına yardımcı olur.) Parmak uçlarınızı kabın içerisine, tamamı girecek şekilde sokun. 5-10 dakika kadar bekletin. tırnak etlerinizin yumuşadığını ve tırnaklarınız maniküre hazır hale geldiğini görün.

2.ADIM: Uygun bir törpüyle tırnaklarınıza istediğiniz şekli vereceğiniz ve kırıklarınızı yok edeceğiniz şekilde törpüleyin. Metal törpü kullanmamanızı öneririz; tırnaklara zarar verebilir. Tırnağın bir köşesinden başlayıp tek bir düzgün hareketle törpüyü birkaç kez tırnağın ortasına doğru çekin, sonra aynı hareketi diğer köşe için tekrarlayın. Testere gibi ileri geri sürtmemeye özen gösterin. Bu, tırnakları kıymık kıymık yapar.

Tırnaklarınızın törpüleme işlemi bitince,kulak çöpü ve benzeri bir şey kullanarak, tırnak dibi derilerini hafifçe geri itin. Gerçi manikürcüler genellikle yapsa da, siz hiçbir zaman tırnak dibi derilerinizi kesmeyin. Çünkü enfeksiyon riskini arttırırsınız.

3.ADIM: Ellerinizi güzelce kremleyin. Tırnaklar için üretilen tırnak yağlarından sürebilirsiniz. Bu yağlar, yaptığınız manikürün uzun süre dayanmasını sağlar. Parmak uçlarınıza masaj yaparak yağı yedirin. En son, kremin ve yağın fazlalığını kağıt havlu ile alın.

4.ADIM: Sıra kadınların gözdesi ojeye geldi. Manikürünüzü istediğiniz renkte bir ojeyle bitirebilirsiniz. Eğer oje sürmek istemiyorsanız, parlatıcı bir törpü ile tırnaklarınızı parlatabilirsiniz. Törpüyü, tırnağınızın üzerinde ileri geri hareket ettirin. Hızlı ve düzgün hareketlerle tırnağınıza sağlıklı ve parlak cilalı bir görünüm kazandırmış olursunuz. Fakat bu törpüleri sürekli kullanmanızı önermeyiz, çünkü tırnağınızı inceltebilirler.

BİLGİ: Tırnak dibi etlerine yoğun bakım
Tırnak etleriniz kötü bir durumdaysa, yatmadan önce bir tatlı kaşığı bal ile bir tatlı kaşığı ayçiçeği, buğday tohumu ya da zeytinyağını bir kapta karıştırın. Bu karışımla tırnaklarınıza, tırnak etlerinize masaj yapın. Ellerinize eldiven ya da yumuşak bir çorap takarak yatın. Sabah kalktığınızda tırnak etlerinizdeki farklılığı göreceksiniz.

PEDİKÜR

1.ADIM: Öncelikle ayak tırnaklarınızda herhangi bir oje veya tırnak cilası varsa bunları çıkarın. Sonra ayaklarınızı pediküre hazır hale getirmek için içinde ılık su olan bir kabın içinde 10 – 20 dk. kadar bekletin. Ayaklarınıza daha fazla yumuşaklık vermek için suyun içine kabartma tozu ekleyebilirsiniz. Süre dolduktan sonra ayaklarınızı sudan çıkarın ve iyice kurulayın.

2.ADIM: Tırnak törpüsüyle ölü derilerinizi törpüleyerek atın. Tırnak törpüsü yerine ponza taşı veya peeling fırçası da kullanabilirsiniz.

3.ADIM: Tırnaklarınızı tırnak makası ile kestikten sonra törpüleme aşamasına geçin.

4.ADIM: Ayaklarınızı ve tüm tırnak çevrenizi krem veya losyonla nemlendirin. Ayaklarınız özellikle kurumaya yönelikse öncelikle onları tekrar ıslatın ve sonra hafifçe havluyla ıslaklığını alın. Sonrasında losyon veya krem sürerek nemlendirin.

5.ADIM: Tırnaklarınızı törpülerken törpüyü aynı yönde hareket ettirin yani bir yönde törpüleyin.

6.ADIM: İşlem yaparken tırnağı çevreleyen ölü derilerinizi geriye doğru itin.

Pedikür işleminiz tamamlanmıştır.İstediğiniz cilayı kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*