Ana Sayfa / Hareket Sistemi Sağlığı / El Bileklerinde Şişkinlik Sebeplerinden Romatoid Artrit

El Bileklerinde Şişkinlik Sebeplerinden Romatoid Artrit

Değerlendir

Parmak ve el eklemlerinde ki meydana gelen şişlik, ağrı ve hareketlerinizi kısıtlıcıyı problemleriniz tıpta “romatoid artrit” olarak adlandırılan iltihaplı romatizmal bir hastalığın sebebi olabilmektedir. Romatoid artrit eklemlerin iç ve dış kısımlarını etkileyen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık yalnızca el ve parmakları değil aynı zamanda tüm vücudumuzuda etkileyebilmektedir. Vücudumuzu etkileyeceğinden dolayı çeşitli sakatlıklarada sebebiyet verebilir. Bu rahatsızlık en çok el ve ayak bileklerinde gözükür.

Bu hastalığın teşhis edilmesi edilmesinde birçok tanı vardır. Bu tanılardan eklemlerin röntgende değişiklik göstermesi, uykudan uyandığınızda ellerinizi rahatça haraket ettirememe, ellerde titreme ve şişkinlik, iştahsızlık, kansızlık, yorgunluk hissi, uyku bozukluğu bunlardan sadece bir kaçını oluşturmaktadır. Bu tanıları kendimizde kolaylıkla anlayabiliriz.

Bu hastalık ile alakalı alabileceğiniz önlemlerden bazıları;

  • Öncelikle kilo kontroludur. Kilo seviyenizi koruyarak eklemleriniz aşınmaz hareket yetiniz böylece kısıtlanmamış olur.
  • El bileklerinize buz torbaları tutarak şişikliğin bir nebze inmesine katkı sağlayabilirsiniz
  • Düzenli egzersiz ve spor yaparak kaslarınızı geliştirebilir, eklemler üzerindeki baskıyı azaltabilirsiniz. Bu noktadaki tek tavsiyemiz sizi zorlayacak egzersiz ve spor aletlerinden kaçınmanız olacaktır. Bisiklet, yürüyüş, bisiklet sürmek en sağlıklıları ve en yararlıları olacaktır.
  • Büyük ölçüde A B ve C vitaminleri almanız gerekmektedir. Romatid Artrit hastalığı görülen birçok hastada bu vitaminlerin eksikliği gözlenmektedir. A vitamini almak için marul, lahana, ıspanak ve yeşil yapraklı sebzeler tüketmeliyiz. B vitamini almak için uygun besinler tüketilmeli, C vitaminlerini almak için bol bol turunçgil, kivi, domates, kiraz, böğürtlen tüketmemiz gerekmektedir.
  • Bitkisel yağ tüketimini azaltmalı, zeytin yağ tüketmeliyiz.
  • Kafein içerikli içecekleri hepsinden uzak durmalı daha çok evde kendinizinde hazırlayabileceği komposto ve hoşaflar tüketmeliyiz.
  • Alkol, sigara gibi alışkanlardan vazgeçmeli gerekirse bu konuda uzman kişilerden yardım almalıyız.

Bir önceki yazımız olan El ve El Parmaklarında Uyuşma başlıklı makalemizde El Başparmak Uyuşması, El Parmağı Uyuşma ve El Serçe Parmak Uyuşması hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Haber

İbrahim Saraçoğlu Özel Bel Ağrısı Kürü

Değerlendir Bel ağrısı günümüzde genel olarak çeşitli hastalıklar sonucu veya çeşitli yaralanmalar sonucunda oluşmayan fakat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

download microsoft office professional plus 2019 with volume licensing product key download official microsoft office 2016 professional visio bonanza can i use can i get official microsoft office professional plus 2013 product key unlicensed official how to install microsoft office professional plus 2019 with product key buy best i have a windows 10 pro product key but no disc