Loading...
Arama

El Bileği Üzerinde Şişlik Nedenleri

El bileği üzerindeki şişliğin en büyük nedeni ganglion kisti dediğimiz kisttir. Bazı kaynaklarda buna sinovyal kist adı da verilmektedir. Bu kist genellikle el bileğinin üst kısmında oluşur ve el bileği üzerinde şişliğe neden olur. El bileği üzerindeki şişliğin ganglion kisti dışında da nedenleri tabi ki vardır. Kemik kırık ve çıkıkları, yumuşak doku şişmesi, travma bu nedenler arasında sayılabilir.

El bileği üzerindeki şişliğin en büyük nedeni ganglion kisti olduğundan biz bunun üzerine biraz daha fazla duracağız. Ganglion kistinde herhangi bir ağrı ve kaşıntı olmaz. Şişlik bilek üzerinde orada, sağda veya solda olabilir. Fakat görüntü olarak kişiye rahatsızlık verir. Eğer kişi o bölge ile çok uğraşırsa belki ağrı da görülebilir. Kist içerisinde jelimsi bir sıvı yer almaktadır. Bazen bu kemikleşebilmektedir. Sık görülmektedir.

El bileğinizin üzerine herhangi bir travma gelmediyse ve aniden o bölgede bir şişlik oluştuysa bunun en muhtemel nedeni ganglion kistidir. Tedavide değişik yöntemler uygulanıyor olsa da en kesin çözüm ameliyattır. Basit bir operasyon ile kist ol bölgeden uzaklaştırılır. Bazı durumlarda bu kendiliğinden geçebilmektedir.

El bileği üzerindeki şişliğin diğer önemli bir nedeni o bölgede yer alan kemiklerdeki bozukluktur. O bölgede carpal kemikler denilen çok sayıda kemik bulunmaktadır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak bu kemiklerdeki çıkıklık, yerlerinin değişmesi o bölgede şişliğe neden olabilir. Bu durumda genelde ağrı da gözlenir. Çoğunlukla bir travmadan sonra ortaya çıkar.

El bileğinizin üzerinde eğer anormal bir şişlik varsa ilk olarak nedenin belirlenmesi için doktora başvurmalısınız. Doktor fiziksel muayene ve radyolojik muayene sonrasında size nedeni söyleyecektir. Nedene göre uygun bir tedavi yöntemi uygulanır.

Benimde el bileğim üzerinde bir şişlik var. Henüz doktora gidemedim ama çok uzun yıllardır bu şişlik duruyor. Herhangi bir büyüme, ağrı, kaşıntı, kızarıklık gibi belirti söz konusu değil. Ama en kısa sürede doktora gideceğim. Bakalım ne çıkacak…

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*