Loading...
Arama

Düşük Yaptığımı Nasıl Anlarım?

İlk olarak düşün nedir? Bu soruya cevap vermekle başlayalım. 20. gebelik haftasından önce gebeliğin sonlanmasına düşük diyoruz. Gebeliğin sonlanması kişilerin kendi isteği ile olursa buna yasal olarak gebeliğin tahliyesi diyoruz ve bu durum kürtaj olarak ta bilinmektedir. İstek dışı gerçekleşen gebelik sonlanmasına ise düşük adı verilmektedir.

Düşüğün belirtileri arasında vajinal kanama en önemli ve muhakkak olması gereken bulgudur. Yani öncelikli olarak göreceğiniz belirti vajinadan kan gelmesidir. Bunun yanında adet ağrısı benzeri veya daha şiddetli kasık ağrıları veya gebelik ile ilgili mide bulantısı, halsizlik, memelerde dolgunluk gibi bir takım bulguların artık hissedilmemesi de düşüğün belirtilerindendir. Tabi ki bu belirtiler tek başına bir düşük belirtisi olamaz. Birçok farklı belirti bir araya geldiğinde ve gerekli muayeneler yapıldığında düşük net olarak anlaşılır.

Klinik olarak kanıtlanmış bir gebeliğin düşükle sonuçlanması ihtimali %10 ile %25 arasındadır. Tüm gebelikler baz alındığında ise bu oran %40′a kadar çıkar. Çünkü anne adayı henüz gebe olduğunu fark etmeden, henüz adet gecikmesi olmadan sonlanan gebeliklerde mevcuttur. Bunlarda tüm oluşan embriyoların %5′i civarındadır, dolayısı ile adet gecikmesini takiben klinik olarak gebe olduğunun anlaşılmasından sonra görülen düşük oranı %10-25 ortalama %15 civarındadır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*