Ana Sayfa / Hamilelik / Düşük Yaptığımı Nasıl Anlarım?

Düşük Yaptığımı Nasıl Anlarım?

Değerlendir

İlk olarak düşün nedir? Bu soruya cevap vermekle başlayalım. 20. gebelik haftasından önce gebeliğin sonlanmasına düşük diyoruz. Gebeliğin sonlanması kişilerin kendi isteği ile olursa buna yasal olarak gebeliğin tahliyesi diyoruz ve bu durum kürtaj olarak ta bilinmektedir. İstek dışı gerçekleşen gebelik sonlanmasına ise düşük adı verilmektedir.

Düşüğün belirtileri arasında vajinal kanama en önemli ve muhakkak olması gereken bulgudur. Yani öncelikli olarak göreceğiniz belirti vajinadan kan gelmesidir. Bunun yanında adet ağrısı benzeri veya daha şiddetli kasık ağrıları veya gebelik ile ilgili mide bulantısı, halsizlik, memelerde dolgunluk gibi bir takım bulguların artık hissedilmemesi de düşüğün belirtilerindendir. Tabi ki bu belirtiler tek başına bir düşük belirtisi olamaz. Birçok farklı belirti bir araya geldiğinde ve gerekli muayeneler yapıldığında düşük net olarak anlaşılır.

Klinik olarak kanıtlanmış bir gebeliğin düşükle sonuçlanması ihtimali %10 ile %25 arasındadır. Tüm gebelikler baz alındığında ise bu oran %40′a kadar çıkar. Çünkü anne adayı henüz gebe olduğunu fark etmeden, henüz adet gecikmesi olmadan sonlanan gebeliklerde mevcuttur. Bunlarda tüm oluşan embriyoların %5′i civarındadır, dolayısı ile adet gecikmesini takiben klinik olarak gebe olduğunun anlaşılmasından sonra görülen düşük oranı %10-25 ortalama %15 civarındadır.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Kasık ve Bel Ağrısı başlıklı makalemizde Gebelikte Bel Ağrısı, Hamilelikte Bel Ağrısı Neden Olur? ve Hamilelikte Kasık Acısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Haber

Hamilelikte Kola İçmek Tehlikeli ve Zararlı Mıdır?

Değerlendir Bir anne adayının hayatındaki en özel ve belki de zor dönemdir gebelik. Bu süreçte …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

download microsoft office professional plus 2019 with volume licensing product key download official microsoft office 2016 professional visio bonanza can i use can i get official microsoft office professional plus 2013 product key unlicensed official how to install microsoft office professional plus 2019 with product key buy best i have a windows 10 pro product key but no disc